Chiny wzywają Kanadyjczyków o wstrzymanie ekstradycji dla Wangzhou

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Chiny zwróciły się do władz Kanady o wstrzymanie procesu ekstradycji wiceprezes i dyrektor finansów Huawei, Meng Wangzhou do Stanów Zjednoczonych. Zarzuca się jej łamanie sankcji narzuconych na Iran.

Rząd Kanady zgodnie z oczekiwaniami, w piątek wyraził zgodę na rozpoczęcie procedury ekstradycji Meng Wangzhou. Chiny wzywają do wstrzymania procesu.

Czytaj więcej: SpaceX podbija kosmos – załogowa wersja statku Dragon w drodze do ISS

“Nadużywanie przez USA i Kanadę ich zasad ekstradycji jest poważnym pogwałceniem uzasadnionych praw obywatelki Chin. To jest poważne polityczne wydarzenie. Jeszcze raz wzywamy USA do natychmiastowego wycofania nakazu aresztowania i wniosku o ekstradycję Meng Wangzhou” – powiedział rzecznik chińskiego MSZ, Lu Kang.

Do sprawy odniosła się również chińska ambasada w Kanadzie – “Jeśli Kanada naprawdę przestrzega rządów prawa i zasady niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, powinna odrzucić wniosek Stanów Zjednoczonych o ekstradycję i natychmiast zwolnić panią Meng Wangzhou”. 

Areszt Meng Wangzhou

Wiceprezes Huawei została aresztowana 1. grudnia 2018 roku w Vancouver, skąd zamierzała udać się do Meksyku. USA zarzuca jej łamanie amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Meng przebywa obecnie w areszcie domowym. 6. marca ma stawić się przed Sądem Najwyższym w Vancouver, wówczas ma zostać wyznaczona data rozprawy.

https://medianarodowe.com/dalsze-inwestycje-huawei-w-polsce/

Zważywszy na fakt, że jest ona córką założyciela firmy Huawei areszt przez kanadyjskie służby pogorszyły relacje z chińskimi władzami. Chiny w odwecie nakazały dwóch Kanadyjczyków przebywających w Państwie Środka – powołując się na względy bezpieczeństwa.

W późniejszym czasie chiński sąd skazał na śmierć kanadyjskiego przemytnika narkotyków.

TVP Info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY