Zaczęło się! Kampania do Europarlamentu oficjalnie rozpoczęta. Zobacz kiedy wybory

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące zarządzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kampania wyborcza została oficjalnie zainaugurowana.

W tym roku wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną przeprowadzone w poszczególnych państwach w dniach 23-26 maja. Kodeks wyborczy zakłada, że prezydent ma obowiązek wydać odpowiednie postanowienie nie później niż 90 dni przed dniem wyborów. Dla Polski został wyznaczony dzień 26 maja. Do urn wyborczych będziemy mogli przychodzić w godzinach 7-21. Będzie to oczywiście dzień wolny od pracy.

Czytaj również: “Żółte kamizelki” zgłoszą swoją listę do wyborów europarlamentarnych

Kampania potrwa do 24 maja

Do postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy dołączono kalendarz wyborczy, który określa termin realizacji dla poszczególnych czynności wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że komitety wyborcze “mogą prowadzić agitację wyborczą dopiero od dnia przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego”. Ostatecznym terminem na dokonywanie zgłoszeń jest 6 kwietnia. Z kolei do północy 16 kwietnia poszczególne komitety będą mogły zgłaszać listy wyborcze. Okręgowe i rejonowe komisje wyborcze będą powoływane do 8 kwietnia, a obwodowe do 5 maja.

Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłaszać do 11 maja. Termin ten dotyczy również osób potrzebujących specjalnych nakładek na karty do głosowania, używających alfabetu Braille’a. Dla niepełnosprawnych wyborców, termin na zgłaszanie wniosków o pełnomocnictwo w głosowaniu upływa 17 maja. Wyborcy w kraju będą mogli składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie wyborczym do 21 maja. Dla głosujących za granicą będzie to możliwe do 23 maja.

Stacje telewizyjne i radiowe będą nadawały nieodpłatnie spoty i audycje wyborcze poszczególnych komitetów w dniach 11-24 maja. Kampania wyborcza zakończy się 24 maja o północy.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY