Grupa Azoty przejmie stery nad polskim grafenem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ źródło: Fotolia

Jeszcze nie dawno prace rozwojowo-produkcyjne nad polskim grafenem zostały wstrzymane. PGZ oraz KGHM TFI wycofały finansowanie, lecz do gry wkroczył tarnowski koncern chemiczny. Grupa Azoty zamierza wdrożyć produkcję przemysłową.

Kontrolowana przez polski Skarb Państwa spółka Grupa Azoty zwróciła się do profesjonalnej firmy po ocenę możliwości zastosowania grafenu w produktach innych niż chemiczne.

Czytaj więcej: Koniec wojny handlowej już blisko – Trump pozytywnie o dialogu z Chinami

Zielone światło

“Dostarczona analiza wskazała możliwość znalezienia rozwiązań niszowych. Dla jednego z takich rozwiązań planujemy zlecić prace badawcze” – informuje biuro prasowe tarnowskiej grupy.

“Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że rozwiązanie może znaleźć na tyle szerokie zastosowanie, że będzie to podstawą do uruchomienia produkcji grafenu na skalę przemysłową” – zaznaczają w komunikacie.

Kilka lat temu spółka realizowała wspólny projekt z Nano Carbon i ITME, jednakże zakładany cel tj. wykorzystanie grafenu do produkcji tworzyw sztucznych nie powiódł się.

Supermateriał na miarę XXI wieku

Jak przekonują naukowcy parametry badanego materiału wykazują niesamowite właściwości. Jest elastyczny, przejrzysty, mocniejszy od stali, doskonale przewodzi energię. Materiał składa się z pojedynczych warstw atomów węgla.

Prawdopodobnie będzie go można zastosować przy produkcji baterii, elastycznych wyświetlaczy do smartfonów, elektroniki, tworzyw sztucznych.

Z pewnością na wysiłki naukowców trzeba będzie odczekać jeszcze kilka lat. Przekonują rząd o uruchomienie większych dotacji z budżetu, ze względu na wysokie koszty produkcji.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY