Rekordowy budżet Niemiec zaliczył nadwyżkę w wysokości 58 mld. euro. Jest ona najwyższa z ostatnich pięciu lat gdzie również notowano poprawę funduszu. Mimo widocznych oznak nadciągającej stagnacji największej gospodarki w Europie kolejny raz zdołano osiągnąć większe zarobki niż wydatki.
Uzyskanie niespotykanej nadwyżki w budżecie Niemiec udało się dokonać w niesprzyjających warunkach słabnącej koniunktury. Państwo uzyskało w 2018 roku około 59,1 mld euro wg. danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
Czytaj więcej: CBA bierze na celownik Tramwaje Warszawskie
Powodem zaistniałej sytuacji finansowej Niemiec odpowiadają przede wszystkim rosnące wpływy z podatków i składek ubezpieczeń społecznych, a także bardzo dobra sytuacja na rynku.
Stopa bezrobocia w Niemczech osiągnęła w ubiegłym roku tylko 5,2 proc. W porównaniu do Francji, która ma stopę na poziomie 9,4 proc. jest to stosunkowo niska kwota bezrobocia.
Ujemny bilans w niedalekiej przyszłości
Prognozy na 2023 rok dokonane przez niemiecki resort finansów pokazują ujemny bilans sięgający 25 mld euro. Coraz mniejsze tempo rozwoju gospodarczego może spowodować przyszły bilans.
Znaczne wyhamowanie tempa wzrostu największej gospodarki Europy zanotowano w drugiej połowie ubiegłego roku. W trzecim kwartale zanotowano zaledwie 0,2 procentowy wzrost PKB, w czwartym kwartale wskaźnik wyniósł zero.
Część ekonomistów wskazuje, że dążenie przez niemieckie władze do nadwyżki budżetowej za wszelką cenę może być w długim terminie szkodliwe dla gospodarki. Niemcy zaniedbują inwestycje publiczne a wiele samorządów jest mocno zadłużonych i skarży się, że rząd przerzucił na nich zbyt dużo zadań.
radiomaryja/rzeczpospolita