Nowe Święto państwowe. Sejm przyjął ustawę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ sejm.gov.pl

W piątek została przyjęta przez sejm ustawa ustanawiająca dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Większość opozycji była przeciwna tej dacie.

Za przyjęciem tej ustawy głosowało 279 posłów, przeciwnych było 125, a 14 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Partie opozycyjne nie chciały zaakceptować proponowanej daty. Postulowali, aby przesunąć nowe święto na dzień następny tj. 15 kwietnia. Poseł Wojciech Król (PO-KO), w imieniu klubu, tak “argumentował” wątpliwości opozycji:

“14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki” – powiedział z mównicy sejmowej parlamentarzysta.

Czytaj również: Jak rodziło się Państwo Polskie?

Początek polskiej państwowości

Sejm odrzucił dwie poprawki przygotowane przez opozycję. Ustawa zakłada ustanowienie dnia 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski mające na celu upamiętnienie tego niezwykle ważnego wydarzenia, “zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”. Będzie miało ono charakter państwowy.

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS), sprawozdawca ustawy, wyjaśniał dlaczego została zaproponowana akurat ta data.

“Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej (…) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy – mówił poseł PiS.

Źródło: rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY