Wielka Brytania nie zawaha się powstrzymać “pełnych nienawiści” sympatyków ISIS przed powrotem do kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii mówi, że nie zawaha się powstrzymać “pełnych nienawiści” sympatyków ISIS przed powrotem do kraju.

W rzadko dawanych publicznych komentarzach szef MI6 Alex Younger powiedział, że powracający bojownicy nabyli “umiejętności i powiązania”, co uczyniłoby ich zagrożeniem.

Problem powstał podczas zaciekłej debaty nad powrotem uczennicy ze Wschodniego Londynu, Shamimy Begum, której rodzina prosiła Wielką Brytanię, by pozwoliła jej powrócić po tym, jak uciekła, by dołączyć do ISIS w 2015 roku.

Brytyjski polityk, Sajid Javid, stwierdził, że “nie zawahałby się” zatrzymać powrotu ludzi, którzy opuścili Wielką Brytanię, aby dołączyć do ISIS.

Younger, przemawiając w Monachium, nie skomentował sprawy Begum, ale ostrzegł, że powracający wojownicy są “niezwykle złożonym i trudnym problemem”.

Bezpieczeństwo publiczne jest pierwszą rzeczą, którą rozważymy. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, ponieważ całe doświadczenie mówi nam, że gdy ktoś postawi się na takiej pozycji, prawdopodobnie uzyskał umiejętności i powiązania, które czynią ich potencjalnie bardzo niebezpiecznymi. Jednak obywatele brytyjscy mają prawo do powrotu do Wielkiej Brytanii.” – stwierdził minister.

Szef sztabu szkoleniowego Scotland Yard – Neil Basu skomentował, że obywatele brytyjscy, którzy chcą wrócić, mogą spodziewać się śledztwa, a każdy, kto może wrócić, będzie musiał żyć pod surowymi ograniczeniami.

Jako społeczeństwo musimy się nauczyć, że możemy temu zapobiec przede wszystkim, ufając naszej strategii zapobiegania, zgłaszając nasze obawy wcześnie i powstrzymując radykalizację. Wszczynając śledztwo i, najprawdopodobniej, minimalizując kryminalizację przez trującą retorykę wyrzucaną przez organizacje terrorystyczne.” – dodał.

voiceofeurope.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY