Prezydent Poznania w Izraelu: “Polacy pomagali nazistom”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jacek Jaśkowiak przebywa w tym tygodniu na Konferencji Prezydentów Miast w Izraelu. W rozmowie z izraelskim dziennikiem „The Jerusalem Post” skrytykował on rząd za nowelizację ustawy o IPN. Według niego Polska zeszła na złą drogę.

Prezydent Poznania w rozmowie z „Jerusalem Post” narzeka na nową ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Nazywa ją „trudną do zaakceptowania”.

Jak twierdzi: wprowadzanie kar za fałszowanie polskiej historii to zły pomysł. Zmiany, które wprowadził rząd, jego zdaniem źle wpłyną na stosunki z Izraelem, USA i Ukrainą.

W ciągu ostatnich 27 lat zrobiliśmy wiele, aby nasze relacje międzynarodowe były lepsze, ale w ciągu ostatnich dwóch lat się pogorszyły” – stwierdził Jaśkowiak.

W trakcie udzielania wywiadu, prezydent Poznania stwierdził, iż Polacy masowo pomagali nazistom.

Teraz odkrywamy historię dzięki nowym książkom i filmom, dowiadujemy się, że Polacy byli nie tylko bohaterami. Niektórzy pomagali nazistom” – mówił.

Jak poinformował Urząd Miasta Poznań – MSZ pozytywnie ocenia obecność prezydenta na tej konferencji. Podkreśla ona wagę utrzymywania dobrych kontaktów na szczeblu samorządowym.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY