Donald Trump pozwany przez Demokratów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump został pozwany przez władze szesnastu amerykańskich stanów. Przyczyną było ogłoszenie stanu wyjątkowego przez głowę państwa.

Demokraci zgodnie ze swoimi deklaracjami podjęli kroki prawne, aby wykazać niekonstytucyjność decyzji prezydenta Trumpa. Pozew wpłynął do Sądu Rejonowego Okręgu Północnego w stanie Kalifornia. Jego autorzy żądają, by wycofał się ze swojej inicjatywy. Uważają, że złamał konstytucję przekraczając swoje kompetencje.

“Pozywamy prezydenta Trumpa do sądu, aby zablokować jego nadużycie władzy prezydenckiej” – pisze w oświadczeniu prokurator generalny stanu Kalifornia Xavier Becerra. “Wzywamy prezydenta Trumpa, aby powstrzymał się od jednostronnego okradania podatników. Gabinet prezydencki to nie miejsce na teatr.” – uzasadnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: USA w szoku! Trump podpisał deklarację o stanie wyjątkowym.

Donald Trump 16 lutego w godzinach porannych podpisał deklarację o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Decyzja ta ma pomóc w uzyskaniu środków na budowę muru na granicy z Meksykiem. Eksperci uważają, że głowie państwa bardzo zależy na realizacji tej obietnicy wyborczej.

Potrzeba 6 mld na budowę

Koszt budowy muru został oszacowany na około 5,7 mld dolarów. W amerykańskim Kongresie 15 lutego został zawarty kompromis, w którym wynegocjowano kwotę 1,375 mld dolarów. Jest to element negocjacji dotyczących budżetu, mających na celu zapobieganie kolejnym zawieszeniom działalności instytucji rządowych USA.

Źródło: tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY