Nagrobek Karola Marksa zniszczony po raz drugi w ciągu dwóch tygodni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na cmentarzu Highgate w Londynie został po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch tygodni zdewastowany nagrobek Karola Marksa. Do ostatniego takiego aktu doszło 5 lutego.

Na grobie Karola Marksa w Londynie znajduję się pokaźnych rozmiarów nagrobek przedstawiający popiersie czołowego ideologa marksizmu. Przez lata miejsce pochówku Marksa stanowiło jedną z atrakcji turystycznych londyńskiego cmentarza.

W ostatnich dwóch tygodniach nagrobek został zdewastowany przez nieznanych sprawców, aż dwukrotnie. Po raz pierwszy do takiego zdarzenia doszło 5 lutego. Wówczas nagrobek został co najmniej kilkukrotnie uderzony ciężkim młotem. Zniszczeniom uległy napisy na nagrobku zawierające informacje o dacie śmierć i urodzenia współautora “Manifestu Komunistycznego”.

W sobotę odkryte zostały, przez pracowników cmentarnych, nowe naruszenia nagrobku. Na froncie sprawcy umieścili napis:

“Pamięci 66 000 000 zmarłych w bolszewickim holokauście 1917-1953”.

Po bokach pomnika i z tyłu pomnika umieszczone zostały kolejne napisy :

“Doktryna nienawiści” i “Ideologia przymierania głodem”, a także”Architekt ludobójstwa, terroru i opresyjnego masowego mordu”.

Pomnik jest fundacją Brytyjskiej Partii Komunistycznej. W obecnym miejscu znalazł się 1954 roku, po przeniesieniu szczątków Karolsa Marksa do bardziej reprezentatywnej części cmentarza, na której spoczywają ponadto inni ludzie zasłużeni dla brytyjskiej historii.

„Jestem zaskoczony, że ktoś w roku 2019 czuje, że potrzebuję zrobić coś takiego” – powiedział zaskoczony Maxwell Blowfield, pracownik Brittish Museum – „Cokolwiek myślisz o spuściźnie Marksa… nie jest to droga do udowodnienia swojej racji” – dodał.

Nagrobek został uszkodzony nie po raz pierwszy. Między innymi w roku 1970 na pomniku zostały zdetonowane dwie bomby domowej roboty.

Do tej pory londyńska policja metropolitalna nie znalazł sprawców. Służby porządkowe zwracają się do ludzi dobrej woli, którzy mogliby wiedzieć coś na temat dokonanych zniszczeń.

źródło: www.independent.co.uk

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY