NASA ogłasza powrót na Księżyc: “Podejmujemy ryzyko”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stacja kosmiczna/ kosmos

/ fot. nasa.gov

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła przyspieszenie prac przygotowawczych do lotu na Księżyc. Na koniec roku zaplanowana jest misja bezzałogowa o ile zostanie zrealizowany harmonogram zgodnie z terminem.

Administrator NASA Jim Bridenstine poinformował we czwartek o zaktualizowanych planach przyspieszonej misji na Księżyc. Ideę tą popiera Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

“Ważne jest, abyśmy wrócili na Księżyc tak szybko, jak to możliwe” – zaznaczył na spotkaniu w siedzibie NASA Bridenstine.

Misja planowana jest na koniec 2019 roku. Amerykanie wyślą na Srebrny Glob instrumenty naukowe. Ponowne lądowanie człowieka zaplanowane jest na lata dwudzieste. Agencja uważa, że już 2028 roku po naszym naturalnym satelicie będzie pracować kilkoro astronautów.

Jak podkreślił szef NASA, ponowny powrót na Księżyc nie ma być już jednorazowym wyczynem a długotrwałym pobytem – “Tym razem, kiedy dotrzemy na Księżyc, zamierzamy tam pozostać. Nie zostawimy tam tylko flag czy śladów stóp, by od razu wrócić do domu.”

[OPINIA] Biniewski: Dlaczego nas tak traktują? Wiersz odpowiedzią

Walka z czasem

Prywatne firmy mogą do 25 marca przesyłać wnioski na budowę sondy. NASA nauczona wcześniejszymi opóźnieniami w projektach wytyczyła ścisły harmonogram misji. Według niego pierwsza selekcja odbędzie się już w maju.

“Jeśli mógłbym sobie czegoś życzyć, to chciałbym lecieć jeszcze w tym roku. Chcemy działać szybko. Być może nie będziemy w stanie” – życzył sobie Thomas Zurbuchen, administrator Naukowego Dyrektoriatu Misyjnego NASA.

NASA planuje do 2026 roku zbudować na orbicie naturalnego satelity stację kosmiczną o nazwie Gateway. Będzie spełniać funkcję stacji przesyłowej ludzi w podróży na Księżyc, jednak nie astronauci nie będą tam przebywać przez dłuższy okres czasu jak na ISS.

TV24.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY