Komisja Europejska podtrzymała wyrok TSUE ws. Sądu Najwyższego – Polska stanowczo odpowiada

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

Dzisiaj podczas rozprawy w Luksemburgu Komisja Europejska podtrzymała zarzuty zawarte w skardze do Trybunału Sprawiedliwości UE Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym w Polsce były sprzeczne z prawem unijnym.

W interesie Unii Europejskiej jest rozstrzygnięcie sprawy, niezależnie od ponownej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – powiedział przedstawiciel KE, Saulius Kaleda.

“Zmiany dotyczące SN były sprzeczne z prawem unijnym”

Kaleda zaznaczył w swojej wypowiedzi, że “KE podtrzymuje swoją skargę, w której wskazuje, że zmiany dotyczące SN były sprzeczne z prawem unijnym” Dodał również – “Sprawa powinna być rozstrzygnięta, niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie Polska usunęła uchybienia”.

Według KE polska ustawa o SN naruszyła gwarancje niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności sędziów. Przedstawiciel zaznaczył, że komisja nie kwestionuje kompetencje Polski w zakresie sądownictwa.

“Kraje UE powinny przestrzegać traktatu unijnego i Karty Praw Podstawowych oraz nie naruszać zasady niezawisłości sędziowskiej. Powiedział też, że Sąd Najwyższy jest sądem unijnym” – zaznaczył dygnitarz unijny.

“Założeniem reformy była natychmiastowa zmiana składu SN (…). Cel ten jawnie godzi w niezawisłość SN” – komentuje dalej, zaznaczając powód skargi.

Rząd wycofuje się z całkowitego zakazu handlu

Polska strona odpowiada

Bogusław Majczyna z Departamentu Unii przy MSZ podczas rozprawy jasno przedstawił oczekiwania rządu – “Polska oczekuje, że Komisja Europejska wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą ustawy o Sądzie Najwyższym”

Jak zauważa polski przedstawiciel, rząd znowelizował ustawę o SN w taki sposób, aby spełniała określone warunki KE, a także cofnięto dotychczasowe zmiany w polskim sądownictwie.

“Kontynuowanie przez Komisję Europejską sporu sądowego, który jest już historyczny i nie ma znaczenia dla przyszłości, uważam za niezrozumiałe” – dodał polski urzędnik.

Oczekuje również, że KE wycofa skargę – “W tej sytuacji Polska oczekuje, że KE wycofa skargę, zgodnie z praktyką dotyczącą innych krajów UE” 

Za polską racją ujęli się nasi bratankowie z Węgier, jak podkreślił ich przedstawiciel Miklos Zoltan Feher – “Rząd węgierski zgadza się z Polską; jest zdania, że skarga jest bezzasadna”

TVP.INFO

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY