Corocznie koszta budowy domu wzrastają o 9 procent. Za dom o powierzchni 140 metrów kwadratowych, trzeba było średnio zapłacić 299 tys. złotych. Jak wyliczono na spłatę tej kwoty uwzględniając średnią dochodów, potrzeba by było 8 lat pracy.
Na pytanie o rozwój budownictwa indywidualnego w kolejnych latach odpowiedział Jarosław Jędrzyński z Rynku Pierwotnego –
Przede wszystkim budownictwo indywidualne najbardziej rozwija się tam, gdzie nie dociera budownictwo deweloperskie.
Coraz łatwiej jest wybrać dom, bo rozwija się infrastruktura drogowa i to jest jedna z przyczyn fali powrotu do domów jednorodzinnych. Ciężko stwierdzić jak to będzie wyglądało w przyszłości, ale po ilości 80 tys. rozpoczętych budów domów jednorodzinnych w ubiegłym roku widać jaką cieszy się to popularnością – dodaje
Czytaj także: Bliski współpracownik Kaczyńskiego agentem SB
Z kolei Jarosław Sadowski z firmy deweloperskiej Expander powiedział –
Rodziny, która marzy o tym, aby mieszkać w domu nie przekonamy do kupna mieszkania, tylko dlatego, że koszty wykonawstwa wzrosły. Takiej rodzinie możemy , tylko poradzić co zrobić, aby nie przepłacić za dom i na co zwracać uwagę przy jego kupnie. Myślę, że tu warto zastanowić się, gdzie kupujemy tą działkę? Wybierajmy lokalizacje, które pozwalają nam na dobry dojazd do pracy.
Jak przedstawiają dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z 2018 roku największy wzrost w budownictwie mieszkań jednorodzinnych miał miejsce w województwie mazowieckim. W województwie pomorskim, lubelskim czy małopolskim odnotowano najmniejsze poruszenie w tym segmencie.
Więcej można usłyszeć w debacie dla marketnews24.pl w której wzięli udział takie osoby jak: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty, Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.
Dziennik Narodowy