Polski konsul nie zostanie odwołany

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez portal tvp.info, polskie władze nie zmieniają zdania w sprawie konsula Sławomira Kowalskiego. Urzędujący w Norwegii polski dyplomata pozostanie na stanowisku do końca kadencji.

W środę minął czas wyznaczony przez stronę norweską na odwołanie konsula. W czwartek rano doszło do dodatkowych rozmów w tej sprawie w Oslo. Nie przyniosły one jednak efektu, nie doszło do porozumienia.

Polski dyplomata wsławił się udzielaną pomocą, rodzinom mający problemy z Urzędem ds. dzieci Barnevernet. Nie spodobało się to szczególnie norweskiemu rządowi.

Czytaj więcej: Norwegia chce szybszego usunięcia polskiego konsula

Przyczyną wniosku o odwołanie polskiego konsula według norweskich mediów znajdujących się blisko tamtejszego MSZ, miała być niezgodna z rolą dyplomaty działalność w kilku sprawach, w tym niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych.

Zarodkiem konfliktu pomiędzy polskim dyplomatą, a norweskim ministerstwem miała być interwencja konsula Sławomira Kowalskiego udzielana polskiej rodzinie w mieście Hamar, której dzieci odebrał Barnevernet. Materiałem obciążającym ma być jego film, na którym nagrywał on działania norweskich urzędników i policji.

Na pozyskanym materiale widać spokojną rozmowę z funkcjonariuszami, podczas której konsul powoływał się na konwencję wiedeńską, zgodnie z którą posiada on prawo do uczestniczenia w podobnych zdarzeniach z udziałem polskich obywateli. Służby stwierdziły, że mają swoje prawo oraz zaznaczyli, że umożliwia im ono zatrzymanie polskiego dyplomaty. Konsul na prośbę policji, podporządkował się ich poleceniom.

Stanowczą obroną dyplomaty wykazał się Minister Jacek Czaputowicz, który podkreślał dobrze wykonywane obowiązki konsula. Premier Mateusz Morawiecki, że rząd będzie walczył o obywateli na całym świecie – Takie jest zadanie polskich ambasadorów, takie jest zadanie polskich konsulów i od tego oczywiście na pewno nie odejdziemy.

Konsul Sławomir Kowalski pełni swoją misję w Norwegii od pięciu lat. W 2016 roku otrzymał miano “Konsula roku” w konkursie organizowanym przez polskie ministerstwo – Za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych – napisano w uzasadnieniu. Jego kadencja kończy się w czerwcu tego roku.

TVP INFO

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY