Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępniło najnowsze dane ws. bezrobocia. Jego stopa wyniosła 6,2%, od grudnia ubiegłego roku wzrosła 5,7 procent.
Styczeń i luty to okres najtrudniejszy, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy – podkreślał wiceszef MRPiPS, Stanisław Szwed.
Pod koniec stycznia liczba bezrobotnych wyniosła 1,024 miliona osób. Porównując dane do grudnia ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 5,7%, a więc aż 55,1 tysięcy osób.
Bezrobocie jest również coraz większe wśród absolwentów uczelni wyższych. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że coraz większy odsetek zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią absolwenci wyższych uczelni.
Z czego wynika zwiększenie bezrobocia? Między innymi z zakończenia prac sezonowych, czy programów aktywizujących bezrobotnych. To także wynik rejestracji osób, które właśnie zakończyły umowy na czas określony.
Wzrost ten wynika również z tego, że pod koniec roku zakończyło się wiele programów, które służyły aktywizacji osób bezrobotnych prowadzonych przez Urzędy Pracy, a nowe jeszcze się nie rozpoczęły. Styczeń i luty to okres najtrudniejszy, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy – mówi wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Bezrobocie wzrosło w województwach: pomorskim (o 7,1 proc., 3,3 tys. osób), lubuskim (o 7,0 proc., 1,6 tys. osób) i zachodniopomorskim (o 6,9 proc., 3,2 tys. osób.