Eksperyment we Włoszech – około 300 tys. osób przejdzie na wcześniejszą emeryturę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ AFP, Fot: Uwe Zucchi

Eksperyment we Włoszech – około 300 tysięcy osób może przejść na wcześniejszą emeryturę na mocy ustawy podpisanej przez Sergio Mattarellę.

Włosi mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat. Stosowną ustawę ws. eksperymentalnego liczenie wieku emerytalnego podpisał prezydent Włoch Sergio Mattarelli.

Metoda została “kwotą 100”. Oznacza to, że przejście na emeryturę jest możliwe w wieku 62, jeśli przepracowało się 38 lat. Suma lat (wieku i stażu pracy) musi więc wynosić 100.

Pierwsi Włosi, którzy zaliczą się do “kwoty 100” będą mogli przejść na emeryturę od kwietnia bieżącego roku. Włoski rząd wyliczył, że w ciągu dwóch lat z nowych przepisów skorzysta nawet 680 tysięcy osób.

Utrzymano również przepis, który mówił o tym, że na emeryturę można przejść niezależnie od wieku, jeśli przepracowało się i opłacało składki przez co najmniej 42 lata i 10 miesięcy w przypadku mężczyzn oraz przez co najmniej 41 lat i 10 miesięcy w przypadku kobiet.

Zmiany w systemie emerytalnym były jednym z najważniejszych punktów w programie rządu. Włochy zdecydowały się również wprowadzić dochód podstawowy. Będzie on przeznaczony dla najuboższych – w tym osób, które poszukują pracy. Pomoc otrzyma nawet 5 milionów Włochów.

Włosi otrzymają do 7780 euro na jedną osobę, aż do 1330 euro na rodzinę. “To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch” – zapewnił minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Luigi Di Maio.

bankier.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY