REKLAMA

„Człowiek Wolności” 2018 tygodnika „Sieci” – Piotr Gliński

REKLAMA

Wyróżnienie zostało wręczone podczas gali w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes TK Julia Przyłębska.

Dla osoby działającej w służbie publicznej, może szczególnie dla polityka, otrzymywanie jakichkolwiek nagród czy tytułów powinno być i jest na pewno w tym przypadku nieco ambarasujące i w ogóle uważam, że powinno się w zasadzie zabronić takich rzeczy” – podkreślił wicepremier Gliński.

Jak mówił, polityka „to ma być jednak służba i nic więcej; polityk nikomu nie robi łaski, że uczestniczy w wyborach, że sprawuje władzę czy usiłuje dostać się do tego, żeby sprawować władzę„.

Polityk ma pracować, ma ciężko pracować na rzecz dobra publicznego, a nie kolekcjonować zaszczyty” – dodał.

Wskazał, że polityk „czy nam się to podoba czy nie, stoi najniżej w hierarchii prestiżu społecznego„. Przyznał, że polityk nie jest szczególnie szanowany przez swego wyborcę, a już specjalnie na ogół nie jest szanowany przez ogół wyborców, więc „wszelkie nagrody dla polityków są w ogóle podejrzane ze swej natury i (…) społeczeństwo ma rację, że jest zniecierpliwione i trochę podejrzanie patrzy na tego rodzaju sytuację„.

Potrzebujemy społeczeństwa, które poważnie podchodzi do wartości wolności tak rozumianej, bo to najlepiej broni naszej polskiej wolności we współczesnym świecie” – zaakcentował.

Minister kultury wymienił też ważne z jego punktu widzenia przedsięwzięcia związane z muzealnictwem, które – jak mówił – usuną „białe plamy pamięci w zakresie dziedzictwa narodowego”. To m.in. powstające w Warszawie Muzeum Historii Polski, ale również Muzeum Kresów, Muzeum Sybiru, Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Domu Rodziny Pileckich, a także – jak poinformował Gliński nowe przedsięwzięcie – Muzeum ks. Popiełuszki, które ma powstać w rodzinnej miejscowości kapelana – w Okopach na Podlasiu.

W gronie dotychczasowych laureatów nagrody „Człowieka Wolności” znaleźli się: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (za 2017 r.), prezes PiS Jarosław Kaczyński (za 2016 r.), prezydent Andrzej Duda (za 2015 r.), poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz (za 2014 r.) oraz wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk (za 2013 r.).

POLSATNEWS

REKLAMA

Komentarze