500+ nie dla samotnych rodziców. Co na to Ministerstwo Pracy?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Czy program 500+ będzie dostępny dla samotnie wychowujących dzieci? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało zalecenie gminom o tym, aby nie wypłacały 500+ samotnym matkom bez zasądzonych alimentów ani na pierwsze, ani na kolejne dzieci. Minister Elżbieta Rafalska tłumaczyła wówczas, że rodziny niepełne otrzymują świadczenie 500 plus i że z przyznaniem tego świadczenia nie ma najmniejszego problemu.

Jak wygląda obecnie sytuacja? Faktem jednak jest, że ministerstwo uszczelnia program 500 plus i rodzice samotnie wychowujący dzieci muszą się liczyć z pewnymi utrudnieniami.

Otrzymanie świadczenia zostało znacznie utrudnione rodzicom samotnie wychowujących dzieci z końcem 2017 roku. Wówczas rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonał zmian w ustawie o 500 plus w związku z fałszywi deklaracjami osób samotnych z dziećmi. Fałszywe deklaracje polegały na ukryciu informacji bycia w nieformalnych związkach, co pozwalało nie wliczać do wniosku dochodów partnera lub partnerki.

Wobec tego jakie kryteria musi spełnić samotna matka czy ojciec, ażeby otrzymać 500+?

Po pierwsze dana jednostka musi spełnić kryterium dochodowe, tj. osiągnąć dochód w wysokości 800 złotych na jedną osobę w rodzinie. Kolejnym obostrzeniem jest konieczność przedstawienia zasądzonej decyzji dotyczącej sądowego przyznania alimentów.

To jednak nie wszystkie istotne kryteria.

Warto wspomnieć o sytuacji z końca 2018 roku, gdy “Gazeta Wyborcza” pisała, że ministerstwo wydało zalecenie gminom, aby świadczenia 500 plus nie wypłacać samotnym matkom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale i na kolejne dzieci.

Wiele osób odwołało się od odmownej decyzji, a część przekazała nawet sprawę do sądu. Jedną z sądowych spraw, którą wygrała jedna z wielodzietnych matek, w której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że o ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy drugim i kolejnym dziecku dodatkowe kryterium związane z alimentami nie ma prawa obowiązywać.

Mimo takiej decyzji sądu, Ministerstwo Pracy, zdecydowało, że wyrok obowiązuje tylko w jednej, przegranej sprawie, a kryteria przyznawania 500 plus dla osób samotnie wychowujących dzieci nie ulegają zmianie i decyzja o alimentach jest od nich wymagana.

Eksperci zgodnie twierdzą, że ograniczenie i taka dywersyfikacja w przyznawaniu świadczenia to jawna dyskryminacja niepełnych rodzin. O ile kryterium dochodowe wypłacania 500+ przy pierwszym dziecku jest zasadne, tak odmawianie świadczenia na drugie oraz kolejne dziecko z racji na brak posiadania sądowych alimentów jest po prostu absurdalne.

POLSKATIMES.PL

https://medianarodowe.com/zwiazkowcy-domagaja-sie-zmian-w-500-zlotowka-za-zlotowke/
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY