Muzułmanie zablokowali wystawę o Holocauście

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Muzułmańscy duchowni z londyńskiego meczetu Golders Green we współpracy ze społecznością żydowską chcieli otworzyć wystawę poświęconą albańskim muzułmanom, którzy ratowali Żydów w drugiej wojnie światowej. Wystawa jednak została odwołana.

Władze meczetu Golders Green ugięły się pod żądaniami antysemickich wiernych. Organizacje żydowskie zapowiedziały, że wystawę będzie można obejrzeć w innym meczecie, konkretów na razie nie podano.

Centrum Porozumienia Islamskiego w Golders Green we współpracy z przedstawicielami londyńskiej społeczności żydowskiej oraz Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, by przeciąć narosłe w ostatnich latach napięcia związane z budową meczetu w dzielnicy żydowskiej Londynu, postanowiło zorganizować wystawę pt. „Kochaj swoich sąsiadów”, poświęconą pamięci albańskich muzułmanów, którzy ratowali Żydów w czasie Holocaustu. Wystawa miała zostać otwarta w styczniu tego roku, została jednak odwołana.

Wezwania do bojkotu wydarzenia formułował Roshan M. Salih, dziennikarz prowadzący stronę internetową 5pillarsuk.com oraz pracujący dla irańskiej telewizji Press TV. Argumentował w następujący sposób: “W zorganizowaniu wystawy pomaga Yad Vashem, Yad Vashem to instytucja państwa Izrael, Izrael to państwo wrogie muzułmanom. Uroczystości nie mogą nigdy odbywać się wspólnie z izraelskimi oprawcami lub ich zwolennikami” – powiedział Salih i jednocześnie określił zwolenników otwarcia wystawy mianem syjonistów. Dziennikarz w mediach społecznościowych przedstawia się jako ofiara nagonki izraelskiej prasy i chwali decyzję władz meczetu, pisząc „Kolejny artykuł w ‚Jewish Chronicle’ atakuje mnie. W każdym razie meczety oraz instytucje muzułmańskie wsłuchują się w głos społeczności muzułmańskiej, a nie bandy syjonistów, więc dobrze zrobił meczet w Golders Green, słuchając głosu swojej społeczności”.

Obie strony były przekonane, że otwarcie wystawy położy kres napięciom, które powstały wraz z informacją, że w dzielnicy żydowskiej Londynu powstanie meczet. W 2017 roku dość liczna grupa mieszkańców protestowała przeciwko budowie świątyni wraz z centrum kultury islamskiej. Pojawiły się między innymi nieprawdziwe pogłoski o tym, że meczet finansowany jest przez zwolenników Al-Kaidy.

Wówczas stanowiska te spotkały się z solidarnym i stanowczym sprzeciwem duchownych katolickich, żydowskich oraz hinduskich. Blisko trzydziestu z nich potępiło „rasistowskie zachowania” i udzieliło poparcia dla budowy Centrum Porozumienia Islamskiego. „Jesteśmy przekonani, że nowe centrum islamskie będzie cennym ośrodkiem dla całej lokalnej społeczności i przyczyni się do budowania dialogu, rozwoju dzielnicy, budowania ładu i bezpieczeństwa” – oświadczyli duchowni. Podobne stanowisko przedstawiła żydowska społeczność.

Ostatecznie wystawę będzie można zobaczyć w innym miejscu. Organizatorzy nie ujawniają go jednak, gdyż obawiają się powtórki z Golders Green. Przewidywany termin otwarcia to luty tego roku. Pierwszym gościem wystawy ma być ambasador Albanii w Zjednoczonym Królestwie.

Źródło: euroislam.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY