Ujawniamy największy sekret rtm. Pileckiego – już przed wojną posiadał tytuł kapitana!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzisiaj w Mediach Narodowych dr Anna Mandrela i Robert Bąkiewicz opowiedzieli o planach wydania książki pt. ,, Kto zdradził Witolda Pileckiego? Oraz inne nieznane wątki z ostatnich lat życia Rotmistrza”.

Książkę wyda Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Gorąco zachęcamy do wsparcia tego projektu.

Więcej na temat przygotowań dowiedzą się Państwo z poniższego materiału Mediów Narodowych:

Podczas wywiadu dr Anna Mandrela opowiedziała o najciekawszym dokumencie jaki odkryła w Studiu Polski Podziemnej.

Jak się okazuje, już przed II Wojną Światową Witold Pilecki uzyskał tytuł kapitana, który jest równy tytułowi rotmistrza.

Przez lata nikt o tym nie wiedział, sekret został spisany na jednej stronie i dołączony do materiałów, które Pilecki przekazał gen. Pełczyńskiemu. Oto fragmenty tego nieznanego dokumentu:

,,Od trzech gwiazdek kapitana w 1938 r. do takich samych trzech gwiazdek rotmistrza w 1943 r. – długą i dostatecznie trudną przebyłem drogę. Pracując przed wojną 39 r. pod przybranym nazwiskiem w pewnej komórce awansuję na rzecz pseudonimu. Na zewnątrz dla lepszego zamaskowania mam szyld: ppor. Rez. 26 p. uł.”.

Po uzyskaniu tytułu rotmistrza za działalność w obozie Auschwitz, Pilecki uzyskał taki sam tytuł wojskowy, jaki posiadał już przed wojną. Pomyślał wtedy: ,,Wreszcie więc siebie dopędziłem. Wszystko jest w porządku. Przed wojną 39 r. nie pracowałem na korzyść mego nazwiska” (Studium Polski Podziemnej, Relacje BI 874 – Pilecki Witold, k. 142).

W 2013 roku rtm. Pilecki został pośmiertnie awansowany do tytułu pułkownika. Jednak tytuł rotmistrza tak bardzo do niego przylgnął, że po dziś dzień jest w powszechnym użyciu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY