Ukraiński IPN: Bandera to wzór do naśladowania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. unian.net

1 stycznia w wielu ukraińskich miastach świętowano rocznicę urodzin Stepana Bandery. Z tej okazji ukraiński IPN opublikował wpis, w którym ukazał Banderę jako wzór do naśladowania dla Ukraińców.

Ten dzień był na Ukrainie po raz pierwszy obchodzony jako święto narodowe. Centralna demonstracja odbyła się w Kijowie. O godz. 18 tamtejszego czasu wyruszył marsz, którego uczestnicy mieli ze sobą symbole UPA i partii Swoboda oraz czerwono-czarne flagi.

Podobne manifestacje miały miejsce też w innych miastach. W Iwano-Frankiwsku był obecny szef “Swobody” Ołeh Tiahnybok. Natomiast we Lwowie w wiecu ku czci ideologa ukraińskiego szowinizmu wziął udział mer miasta Andrij Sadowy. Media podały, że na świętowanie rocznicy przeznaczane były pieniądze samorządów.

Portal Kresy.pl zaznaczył, że o rocznicy przypomniał również IPN, który napisał m.in. Ukraińcy już dłużej nie muszą oglądać się na kogoś, formułując swoje poglądy na przeszłość czy wizję przyszłości, bo przecież mamy Stepana Banderę. Według nich nazywanie Bandery terrorystą to tylko i wyłącznie „radzieckich klisz propagandowych”.

kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY