REKLAMA

Były falangista, obecnie przeor mauzoleum w Dolinie Poległych, blokuje ekshumację szczątków gen. Franco

REKLAMA

Przeor mauzoleum, w którym pochowany jest dyktator Hiszpanii gen. Francisco Franco, zablokował ekshumację jego szczątków, jak poinformował dzisiaj lewicowy rząd – podał dziennik “El Pais”.

Mauzoleum wykute w zboczu wzgórza w pobliżu Madrytu jest zarządzane przez o. benedyktynów, a rząd naciska na Kościół, by wpłynął na przeora, by ten zmienił zdanie. To jednak może być trudne, gdyż o. Santiago Cantera, zanim przywdział habit, udzielał się politycznie w środowiskach nacjonalistycznych. Był kandydatem do wyborów krajowych do Kortezów w 1993 r. i europejskich w 1994 r. reprezentując założoną w 1977 r. Falange Espanola Independiente. Partia ta ostatecznie połączyła się z większą i nawiązującą do historycznej Falange Española de las JONS

– Obstrukcja ze strony ojca Santiago Cantera nie powstrzyma procesu przed kontynuacją – czytamy w oświadczeniu rządu.

Rodzina Franco, który zmarł 20 listopada 1975 r., uległa wielomiesięcznym naciskom rządzącej obecnie lewicy premiera Sancheza, która wymusiła usunięcie szczątków doczesnych przywódcy Państwa Hiszpańskiego z Doliny Poległych. Krewni chcą umieszczenia ich w rodzinnej krypcie w madryckiej katedrze La Almudena. Sanchez chce je przenieść do bardziej dyskretnego miejsca, w którym będzie trudniej oddawać hołd Franco.

Valle de los Caídos (Dolina Poległych, wł. Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caídos – Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych) to mauzoleum upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Budowę mauzoleum zadekretował Francisco Franco 1 kwietnia 1940 r. – w pierwszą rocznicę zakończenia wojny domowej. Prace trwały do 1959 r. Mauzoleum zostało wykonane między innymi rękami 20 tysięcy więźniów, w tym i więźniów politycznych (w myśl polityki pojednania każdy dzień pracy oznaczał skrócenie wyroku o dwa dni, a za rok pracy darowano 10 lat więzienia).

Mauzoleum mieści się w dolinie Cuelgamuros w górach Guadarrama, 12 km na północ od pałacu Escorialu, 50 km na północny zachód od Madrytu. Kompleks składa się z podziemnej bazyliki, wykutej w skale, oraz z ogromnego krzyża stojącego na szczycie wzgórza Risco de Nava. Po przeciwnej stronie wzgórza mieści się klasztor benedyktynów. Bazylika ma formę podziemnej krypty, długiej na 262 metry i wysokiej na sześć pięter. Na kopule bazyliki znajduje się kolorowa mozaika przedstawiająca wędrówkę zmarłych do nieba. W zamkniętych ossuariach bazyliki zostało złożonych 40 tysięcy urn z prochami żołnierzy frankistowskich i republikańskich. Poza tym mieszczą się tam groby Francisco Franco i José Antonio Primo de Rivery. Pierwszy z nich przykrywa płyta ze złotymi literami „Francisco Franco Bahamonde”, którą oświetla światło z wykutego w skale okienka.

EL PAIS

REKLAMA

Komentarze