3 stycznia minęła 498 rocznica potępienia Marcina Lutra przez papieża

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Leon X w swojej encyklice pt. Decet Romanum Pontificem potępił Lutra i go ekskomunikował – tyczy się to również zwolenników jego nauk.

Luter i jego towarzysze mieli 60 dni na opamiętanie się i zaprzestanie szerzenia herezji, które w późniejszym czasie wywołały wiele nieszczęść na świecie. Jednakże najbardziej znany na świecie heretyk nie nawrócił się na 60 dni od wydania bulli Exsurge Domine.

Encyklika Leona X

W związku z czym w encyklice Leona X czytamy:

“Marcin Luter, co stało się dla nas okazją do ciężkiego smutku i przykro Nam o tym mówić, zniewolony przez swój niegodziwy rozum, wzgardził obowiązkiem odwołania swych błędów w określonym czasie i zlekceważył nakaz przesłania Nam formuły takiego odwołania, ani nie przybył do Nas osobiście. Mało tego, niczym kamień obrazy, nie lękał się pisać i głosić znacznie gorszych nauk niż wcześniej, przeciwko Nam oraz wobec Stolicy Apostolskiej i Wiary katolickiej, wiodąc innych tą samą drogą. Niniejszym ogłaszamy, że jest on uznany za heretyka, podobnie jak pozostali, niezależnie od zajmowanego stanowiska lub godności, którzy wzgardzili troską o własne zbawienie i jawnie, w oczach całego świata, stali się zwolennikami niegodziwej i heretyckiej sekty Marcina Lutra, jawnie i otwarcie udzielając mu pomocy, rady i wsparcia, umacniając go w jego nieposłuszeństwie i zawziętości, albo utrudniając ogłoszenie Naszej bulli. Ludzie ci zaciągnęli kary ustalone w Naszej bulli i mają być słusznie uważani za heretyków i unikani przez wszystkich wiernych chrześcijan, stosownie do słów św. Pawła (Tt 3, 10–11).”

Dalej…

“Nakładamy na nich wszystkich karę ekskomuniki albo anatemy, wieczystego potępienia i interdyktu, pozbawienia godności, zaszczytów i dóbr, zarówno ich samych, jak i ich następców, a ponadto ogłaszamy ich jako niezdolnych do ich posiadania, a także karę konfiskaty dóbr oraz winnych zdrady. Stwierdzamy, że wszyscy ci ludzie popadają pod wyrok skazujący, podobnie jak pod inne postanowienia, cenzury i kary ustanowione w prawie kanonicznym wobec heretyków i określone we wspomnianej już bulli.”

Leon X potępił Lutra i jego nauki, a także jego uczniów na wieki.

W związku z tym pojawia się pytanie: dlaczego Kościół i jego liberalne skrzydło biskupów tak bardzo zabiegają o uczczenie 500lecia zdrady jakim była schizma i ogłoszenia herezji?

NIEZALEŻNA.PL
GLORIA.TV

https://medianarodowe.com/atak-hakerski-w-niemczech-wyciekly-dane-i-dokumenty-kilkuset-politykow/
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY