Rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Sejm przyjął dzisiaj uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Podkreślono w niej zasługi Walentynowicz dla „utworzenia wielkiego ruchu Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości” oraz złożono hołd jej „niezłomnej postawie”.

Za uchwałą głosowało 302 posłów, przeciw było 51, od głosu wstrzymało się 44 posłów.

90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz, działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przypada 15 sierpnia 2019 r.W 1970 r. brała ona udział w antykomunistycznych protestach robotniczych w Trójmieście i w strajku w Stoczni Gdańskiej. Od 1978 r., działając w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, udostępniała mieszkanie jako punkt kontaktowy, redagowała i kolportowała niezależne pismo „Robotnik Wybrzeża” oraz współorganizowała obchody rocznic Grudnia’70. Kultywowała ona pamięć ofiar komunistycznego mordu na robotnikach. Prześladowana i wielokrotnie zatrzymywana na 48 godzin.

W sierpniu 1980 r. Anna Walentynowicz została zwolniona z pracy. Stało się to bezpośrednią przyczyną wybuchu 14 sierpnia strajku w Stoczni Gdańskiej. Pierwszym postulatem protestujących było przywrócenie jej do pracy.

„Walentynowicz wraz z Aliną Pieńkowską doprowadziła do kontynuacji strajku w dniu 16 sierpnia i przeobrażenia go w strajk solidarnościowy z robotnikami strajkującymi w innych zakładach pracy. Zapoczątkowana tym narastająca fala strajków i protestów w wielu miejscach Polski zmusiła komunistów do negocjacji i zawarcia porozumienia ze strajkującymi oraz doprowadziła do powstania NSZZ Solidarność” – głosi uchwała.

W roku 1981, po wprowadzeniu stanu wojennego Anna Walentynowicz była internowana i więziona.

W kolejnych latach nadal pracowała i prowadziła działalność na rzecz niepodległości Polski. Niedoceniona przez wiele lat w powojennej, wolnej Polsce. W 2006 roku odznaczona Orderem Orła Białego.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz” – dodano w uchwale.

Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem. Była w polskiej delegacji, która zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RADIOMARYJA.PL

https://medianarodowe.com/80-lat-temu-zmarl-roman-dmowski-posel-zorganizowal-warte-honorowa-przyjdz-i-oddaj-hold/
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY