Nauczyciele dostaną podwyżki – kolejny wzrost płac w styczniu 2020 r.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Płace zasadnicze nauczycieli wzrosną od stycznia 2019 roku. Podwyżki będą zależne od stopnia awansu zawodowego – będą wynosić od 121 do 166 złotych brutto.

Projekt trafił do konsultacji społecznych. Samorządy mają obowiązek wypłacić podwyżkę nie później niż w trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy budżetowej na dany rok, z wyrównaniem od 1 stycznia.

Czytaj więcej: ZNP – Będzie ogólnopolski protest nauczycieli

Wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosiło: dla nauczyciela stażysty – 2538 zł brutto (wzrost o 121 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2611 zł (wzrost o 124 zł), nauczyciela mianowanego – 2965 zł (wzrost o 141 zł) i nauczyciela dyplomowanego – 3483 zł (166 zł).

O podwyżkę apelowały nauczycielskie związki zawodowe. Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla również, że oczekuje podwyżek dla pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” wyraża nadzieję, że całe środowisko nauczycieli poprze protest.

Podwyżki są od początku kością niezgody. Pani minister odsyła nas do premiera, ale to, co się teraz zadziało na rynku pracy i w innych branżach, jeszcze bardziej zbulwersowało środowisko oświatowe. Kto wie, co się zadzieje. Ta pięcioprocentowa waloryzacja płac, która daje nam nieco ponad 100 złotych podwyżki, jest bardzo niesatysfakcjonująca – podkreślił Ryszard Proksa.

forsal

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY