Hakerzy z GRU zaatakowali polski rząd: “Pracownicy MSZ i MON dostali maila z załącznikiem”

Dodano   0  
  Loading

Hakerom z GRU, budzącym postrach na całym świecie, nie powiódł się atak na polski rząd.

„Brexit 15.11.2018.docx” – e-maila z załącznikiem o tej nazwie dostali w połowie listopada urzędnicy m.in. MSZ i MON. Trafiły też do nich e-maile z innymi załącznikami: „Note 77 Pakistan.docx”, „XX19A18 NATO Logistics Introductory Course.docx” i „Rocket attacks on Israel.docx”.

Po ich otwarciu pojawiał się komunikat mówiący o tym, że dokument powstał we wcześniejszej wersji edytora tekstu, więc w celu jego przeczytania należy kliknąć w określonym miejscu. W rzeczywistości była to przynęta mająca pomóc w przejęciu komputera przez cyberszpiegów znanych jako APT28.

Taki kryptonim nadała tej grupie firma informatyczna FireEye. Szpiedzy są znani też jako Sofacy i Fancy Bear. Eksperci od cyberbezpieczeństwa powszechnie wiążą grupę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

W Polsce ta elita cyberszpiegów odbiła się jednak od ściany. „Atak nie był skuteczny, został natychmiastowo wykryty oraz zablokowany zgodnie z obowiązującymi procedurami, dzięki czemu nie wpłynął na funkcjonowanie organizacji” – informuje biuro prasowe MSZ.

RP.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY