Petro Poroszenko: Na Ukrainie zakończył się stan wojenny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Prezydent Ukrainy poinformował o zakończeniu stanu wojennego – Na Ukrainie zakończył się dziś stan wojenny, ogłoszony na 30 dni po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Poroszenko poinformował o tym na specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Polityk zaznaczył, że postanowił nie przedłużać stanu wojennego, ale sytuacja wokół Ukrainy nie uległa zmianie. Jak deklarowałem miesiąc temu, stan wojenny nie wpłynął na życie ludności cywilnej i nie doprowadził do ograniczenia praw obywatelskich – oświadczył.

Przypominamy, że dekret podpisany przez prezydenta Poroszenkę wprowadził na Ukrainie stan wojenny od 28 listopada. Do jego ważności potrzebna była zgoda Rady Najwyższej Ukrainy. Rozwiązanie proponowane przez Petro Poroszenkę zostało przyjęte zdecydowaną większością głosów.

Za proponowanym przez prezydenta rozwiązaniem opowiedziało się 276 deputowanych. Przeciw było 30 parlamentarzystów.

Decyzja o dekrecie została podjęta, gdy rosyjskie siły ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty. Prezydent Poroszenko w związku z atakiem zorganizował nadzwyczajne zebranie Rady Najwyższej.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY