Selekcja w Auschwitz: Rodziny ofiar bez oficjalnego zaproszenia na uroczystości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wmeritum.pl

Dyrekcja Muzeum Auschwitz, kierowanego przez Piotra Cywińskiego, zdecydowała, że na uroczystości z okazji 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego nie zostaną wpuszczeni przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

Stowarzyszenie twierdzi, że zostało ukarane za to, że jeden z jego członków przyniósł na obchody niewielką biało-czerwoną flagę.

„Uprzejmie informujemy, że ze względu na bolesny incydent z 27 stycznia 2018 r., kiedy to zaproszeni przez Muzeum członkowie Stowarzyszenia w obraźliwy sposób potraktowali byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, delegacja SRPOOK nie otrzyma oficjalnego zaproszenia na obchody upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz” – czytamy w treści wystosowanego przez dyrekcję Muzeum pisma.

„Pozwolę sobie przypomnieć, że przedstawicielka SRPOOK podczas odmawiania modlitwy przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II – Birkenau stanęła w sektorze przeznaczonym wyłącznie dla byłych więźniów, między rzędami krzeseł, na których siedzieli byli więźniowie i rozwinęła tam flagę – czytamy dalej.

„Ponieważ zasłaniało to widok byłym więźniom, poproszoną ją o cofnięcie się, aby nie przeszkadzać starszym osobom siedzącym na krzesłach. Pani zareagowała oskarżeniami, iż osoba, która ją o to poprosiła, nie jest prawdziwą Polką. Kiedy z prośbą o właściwe zachowanie zwrócili się także byłe więźniarki i więźniowie, pod ich adresem także padały zarzuty, że nie są oni prawdziwymi Polakami” – utrzymuje dyrekcja Muzeum.

Stowarzyszenie twierdzi, że decyzja władz Muzeum Auschwitz, to kara za rozwinięcie biało-czerwonej flagi.

„Szanowni Państwo, z przykrością i niedowierzaniem informujemy że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Muzeum Auschwitz, z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019 r. Muzeum (czytaj dyr. Cywiński) „ukarało” nas tą decyzją za jedną Biało-czerwoną flagę, która tak strasznie „przeszkadzała” na ubiegłorocznej uroczystości. Muzeum Auschwitz nie znosi głosu prawdy, bo PRAWDA OSKARŻA!!!” – napisano na profilu Stowarzyszenia na Facebooku.

„Prosimy o należyte stanowisko w tej haniebnej dla Polaków sprawie odpowiedzialnych za dyskryminacje, poniżanie Rodzin Polskich Ofiar przez Muzeum Auschwitz” – zaapelowali przedstawiciele.

NCZAS.COM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY