Pomnik Katyński w Jersey City nie zostanie przeniesiony

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W nocnym głosowaniu radni Jersey City zdecydowali, że Pomnik Katyński pozostanie w swoim dotychczasowym miejscu przy Exchange Place.

Radni przychylili się do głosów amerykańskiej Polonii i utrzymali obecną lokalizację pomnika. Wniosek został przyjęty większością 8 głosów (nikt nie zagłosował przeciwko).

–Społeczność polsko-amerykańska New Jersey, Filadelfii, Connecticut, Pensylwanii, a zwłaszcza Nowego Jorku i innych miejsc, a także jej przywódcy walczyli w radzie miejskiej o utrzymanie pomnika przy Exchange Place – komentował głosowanie radny Michael Yun. “Świetna wiadomość” – napisała natomiast na Twiteerze senator Anna Maria Anders, podając dalej informację o decyzji radnych.

Spór wokół Pomnika Katyńskiego wywołała wiosną br. zapowiedź burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który ogłosił, że monument zostanie usunięty z miejsca, w którym znajduje się obecnie. Zaprotestowała amerykańska Polonia oraz politycy z naszego kraju. Monument miał zostać przesunięty o 60 metrów dalej na ulicę York.

Pomnik Katyński przedstawia zakneblowanego polskiego żołnierza z rękami związanymi z tyłu i z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Na pomniku znajduje się napis “Katyń 1940”.

DORZECZY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY