Ukrainizacja Polski trwa – specjalne udogodnienia w Łodzi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Wikimedia Commons

W Polsce wciąż pojawiają się udogodnienia dla Ukraińców w Polsce. Tym razem w Łodzi pojawiła się specjalna opcja językowa w biletomatach.

Reklamy, oferty pracy, produkty czy tabliczki na urzędowych budynkach w języku ukraińskim coraz częściej zalewają polskie ulice. Tym razem władze miasta uznały, że ilość Ukraińców w Łodzi jest tak duża, że należy wprowadzić język ukraiński do biletomatów.

https://www.facebook.com/lodzpl/photos/a.181327954863/10156330098934864/?type=3

Akcja nie spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród części mieszkańców. Łodzianie wskazują na to, że w mieście jest coraz więcej Ukraińców, którzy nie znają języka polskiego oraz nie chcą się go uczyć. Imigranci zalewają również łódzki rynek pracy.

Co ważne, liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tysięcy. W roku 2017 było to już 845 tysięcy. Polskie placówki konsularne wydały w okresie 2014–2016 łącznie ponad 3 mln wiz, w tym imponującą liczbę wiz pracowniczych – aż 1,3 mln.

Ukraińcy masowo wykupują także polskie mieszkania. Deweloperzy przyznają, że to właśnie obywatele Ukrainy są dzisiaj liderami zakupów mieszkań. Jak wiele z nich tłumaczy wolą kupić nieruchomość niż ją wynajmować, a z mieszkania zrobić lokal na swój biznes.

Cudzoziemcy kupują głównie mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Aż 27 procent lokali wykupionych lokali znajduje się w stolicy. W ciągu dwóch lat powierzchnia mieszkań kupionych przez Ukraińców wzrosła o 89,5 proc.

facebook/mn

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY