Rajmund Klonowski (Klub Gazety Polskiej) kandydatem na mera Wilna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Działacz Klubów Gazety Polskiej, Rajmund Klonowski, będzie kandydatem na mera Wilna w wyborach samorządowych na Litwie, które odbędą się w marcu 2019 roku. Klonowski wystartuje jako kandydat komitetu wyborczego Vilniečių „Lokys”.

Pomysł powołania komitetu wyborczego w Wilnie padł podczas nadzwyczajnego zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Sulejowie:

– Podczas nadzwyczajnego zjazdu w Sulejowie rozmawiano o wyborach samorządowych, które w tym okresie zbliżały się w Polsce. Mówiono także o sytuacji na Wileńszczyźnie. Właśnie wtedy padła propozycja, żeby Klub „Gazety Polskiej” wziął inicjatywę w swoje ręce i zorganizował ruch społeczny, który zjednoczyłby tych, którzy są aktywni, chcą coś zrobić i nie są obojętni. Dla mnie to było zobowiązanie, ponieważ jestem przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Wilnie – mówi Zygmunt Klonowski, inny działacz Klubu Gazety Polskiej w Wilnie, o okolicznościach powstania pomysłu na zorganizowanie komitetu wyborczego w litewskich wyborach samorządowych.

Kwestię startu Rajmunda Klonowskiego w wyborach skomentował Karol Kaźmierczak, były działacz Młodzieży Wszechpolskiej, obecnie redaktor portalu Kresy.pl. Według Kaźmierczaka jest to działanie na szkodę polskiej społeczności Wileńszczyzny, gdyż prowadzi to do rozbijania polskich głosów i zaniżania poparcia wiodącej polskiej partii na Litwie – Akcji Wyborczej Polaków na Litwie:

Jako członek polskiej społeczności Wileńszczyzny Rajmund Klonowski bez powodzenia startował na prezesa Wileńskiego Miejskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie w listopadzie 2017 roku. Klonowski zajął wówczas ostatnie miejsce spośród wszystkich kandydatów.

Również w wyborach samorządowych na Litwie w roku 2015 nie uzyskał wystarczającego poparcia polskiego społeczności Wileńszczyzny i nie zdobył mandatu radnego miasta Wilna. Klonowski był wówczas kandydatem koalicji Akcji Wyborczej Polaków i Aliansu Rosjan – „Blok Waldemara Tomaszewskiego”.

Zaangażowanie Rajmunda Klonowskiego w Kluby Gazety Polskiej trwa co najmniej od czerwca 2018 roku. Wtedy to właśnie Klonowski podczas udziału w programie Telewizji Republika został przedstawiony przez prowadzącą jako działacz Klubów. Wówczas Rajmund Klonowski bardzo pozytywnie wypowiedział się m.in. o kontrowersyjnej ambasador Polski na Litwie, Urszuli Doroszewskiej, znanej ze skrajnie giedroyciowskich poglądów. Według Klonowskiego Urszula Doroszewska „o Polskę i polskość zawsze walczyła”.

Tymczasem, Doroszewska jako ambasador RP zignorowała wielotysięczny pochód zorganizowany 5 maja 2018 roku przez wileńskich Polaków z okazji rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja.

W październiku 2017 roku ambasador Doroszewska zaakceptowała dyskryminacyjną ustawę oświatową na Litwie, która ogranicza liczbę godzin lekcyjnych wykładanych w języku polskim w szkołach polskich na Litwie.

MediaNarodowe.com / zw.lt / twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY