Erdogan: Turcja może w każdej chwili rozpocząć ofensywę w Syrii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan coraz bardziej podgrzewa atmosferę wokół możliwej tureckiej ofensywy w Syrii. Już w zeszłym tygodniu zapowiadał uderzenie w Kurdów, a teraz dodaje, że może to nastąpić “w każdej chwili”.

Erdogan poinformował, że jego kraj może w każdym momencie rozpocząć nową operację militarną w Syrii. Jak twierdzi, o jego planach został już poinformowany Donald Trump. Prezydent USA miał się “pozytywnie odnieść” do planów Turcji.

O ofensywie Erdogan mówił już w zeszłym tygodniu. “Rozpoczniemy operację w celu oczyszczenia wschodniego brzegu Eufratu z separatystycznych terrorystów w ciągu kilku dni. Naszym celem w żadnym wypadku nie będą żołnierze USA.” – powiedział agencji Reutera.

Zapowiadana turecka ofensywa byłaby już kolejną turecką operacją przeciwko kurdyjskim Ludowym Oddziałom Obrony (YPG), które Ankara oskarża o związki z nielegalną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu.

Dotychczas tureckie wojska nie prowadziły działań na wschodnim brzeg Eufratu, aby nie wejść w bezpośrednią konfrontację z siłami USA.

Erdogan twierdzi, że ofensywa jest konieczna, bo ma pomóc w „utrzymaniu integralności terytorialnej Syrii i utorowaniu drogi do rozwiązania politycznego”.

 

tvp.info / medianarodowe.com
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY