Więcej żołnierzy USA w Polsce – Rada Atlantycka popiera zwiększenie obecności Amerykanów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rada Atlantycka za zwiększoną obecnością sił amerykańskich w Polsce – ostateczny raport grupy pojawi się na początku 2019 roku.

Co to oznacza dla Polski? Między innymi stworzenia na naszym terenie stałych ośrodków szkoleniowych dla Amerykanów, a także rozmieszczenie na “zasadzie kontynuowanej rotacyjnej obecności opartej na stałej infrastrukturze” jednej brygady amerykańskich sił lądowych.

W Polsce ma być około 3 tysięcy obcych żołnierzy. Jeszcze pod koniec listopada Błaszczak zapowiadał, że baza wojsk USA powstanie “bez żadnej wątpliwości”. Szef MON już w marcu przyznał, że wszystko wskazuje na to, iż w Polsce będzie więcej wojsk USA. Miał rozmawiać o tym z amerykańskim sekretarzem obrony.

Co do polityki zagranicznej nic się nie zmieni. Bardzo się cieszę, że polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych jest właśnie tak aktywna, że Stany Zjednoczone zwiększają swoją obecność również na wschodniej flance NATO – przekonywał szef MON. Dodał także, że temat współpracy wojskowej toczą się przede wszystkim z Pentagonem, a nie z Departamentem Stanu.

Czytaj więcej: Putin odpowiada na bazy wojsk USA w Polsce – Rosja jest coraz bardziej rozdrażniona

Lider PiS starał się przekonać, że rozmieszczenie obcych wojsk to dobra decyzja – Zastąpienie brygady dywizją to znaczące wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Dzisiejsza obecność żołnierzy amerykańskich jest politycznym komunikatem dla Rosji – uderzenie w Polskę jest równoznaczne z uderzeniem w USA.

Przypominamy, że pododdziały amerykańskie zaczęły stacjonować w Polsce w 2012 r. w ramach tzw. Aviation Detachment. Do tej pory mamy w Polsce 1100 żołnierzy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której trzon stanowią jednak wojska USA. Oddział stacjonuje w Bemowie Piskim i współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

defence24/medianarodowe
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY