Francja: Partia Le Pen największą siłą polityczną w kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Blandine Le Cain / CC BY 2.0

Zgromadzanie Narodowe czyli dawny Front Narodowy wyraźnie prowadzi w najnowszym sondażu Francuskiego Instytutu Opinii Publicznej (IFOP).

Funkcjonująca na Facebooku i Twitterze strona Europe elects podała wyniki najnowszego sondażu IFOP przeprowadzonego na początku grudnia. Wyborców pytano o to kogo poprą w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z sondażu wynika, że najpopularniejszą partią we Francji jest Zgromadzenia Narodowe – dawny Front Narodowy, któremu przewodzi Marine Le Pen. Chęć głosowania na narodowców wyraziło 24% respondentów, to o 2 punkty procentowe więcej niż poprzednim badaniu IFOP.

Na drugim miejscu znalazła się w sondażu partia obecnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona La République en marche (Republika naprzód – LREM), którą poparło 18% badanych, o jeden punkt procentowy mniej niż miesiąc wcześniej. Trzeci wynik osiągnęli centroprawicowi Republikanie (LR), których wybrało 11% respondentów. To 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu i aż 10 punktów procentowych mniej niż LR dostali w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

Radykalną lewicową Niepokorną Francję (FI) wybrało 9% respondentów. Odnotowała ona stratę poparcia o 1 punkt procentowy. Po 8% poparcia otrzymały ruchy Europa-Ekologia-Zieloni (EELV) i eurosceptyczny Debout la France (Powstań Francjo – DLF). Zieloni wzmocnili się o 1 punkt procentowy, a eurosceptycy aż o 2.

Sondaż potwierdził upadek Partii Socjalistycznej. Jeszcze niedawno najpotężniejsza francuska partia otrzymała poparcie zaledwie 4,5% respondentów, o 1,5 punktu procentowego mniej niż w poprzednich wyborach i aż o 9,5 punktów procentowych mniej niż w wyborach w 2014 roku. Pozostałe partie również nie otrzymały poparcia wyższego niż 5%.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-10 grudnia na próbie 938 obywateli.

KRESY.PL

https://medianarodowe.com/we-francji-trwa-mobilizacja-rolnikow-traktory-blokuja-prefektury/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY