Timmermans zapowiada walkę o obalenie władz Węgier i Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia commons

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmeramns, który zainspirował jej działania przeciw Polsce, chce ubiegać się o szefostwo tego głównego organu Unii Europejskiej.

W związku ze zbliżającym się końcem kadencji przewodniczącego Komisji Europejskiej poszczególne frakcje w Parlamencie Europejskim wyłaniają swoich kandydatów na stanowisko jej szefa. Już miesiąc temu swojego kandydata na to stanowisko nominowała Europejska Partia Ludowa (EPL – należą do niej Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). Jest nim Manfred Weber z niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Swojego kandydata wysunęli także Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) do których należą politycy Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Będzie nim Jan Zahradil.

W sobotę, w ramach dwudniowego kongresu jaki odbywał się w Lizbonie, swojego kandydata na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej wybrał także Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D), drugiej co do wielkości frakcji w Parlamencie Europejskim. Bezkonkurencyjny okazał się dotychczasowy wiceprzewodniczący tego unijnego organu a zarazem komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych. Delegaci nominowali Timmermansa przez aklamację, jak poinformował portal Euractiv.

„Te wybory będą wyborami o duszę Europy, ponieważ będziemy wybierać czy chcemy podążać ścieżką demokracji, praworządności i poszanowania praw podstawowych, czy też nie” – mówił w czasie swojego wystąpienia Timmeramns. Poświęcił też swoją uwagę Polsce. „Uroczyście obiecuję moim przyjaciołom w Polsce, że nigdy nie opuszczę narodu polskiego w jego walce o demokrację i wolność” – zapewniał holenderski polityk. Jak stwierdził, będzie podejmował działania przeciw władzom Polski ponieważ „Polacy sami chcą być Europejczykami i z dumą machać niebieską flagą z żółtymi gwiazdami”. Timmermans ogłosił – „zwyciężymy także na Węgrzech”, co komentatorzy oceniają jako zapowiedź dążenia do zmiany władz w tym kraju i Polsce. Komisarz zapowiedział też walkę z nacjonalizmem.

To właśnie Timmermans odpowiadał w Komisji Europejskiej za kontrolowanie tak zwanego stanu praworządności w obu państwach środkowej Europy. I to on przedłożył organom Unii Europejskiej by uruchomić przeciwko Polsce i Węgrom procedurę karną, uznając, że ich władze naruszyły zasady demokracji i praworządności.

Czytaj także: Szef EPL w Warszawie: Trzeba walczyć z nacjonalizmem w UE

KRESY.PL / TVP.INFO

https://medianarodowe.com/macron-reaguje-na-wielkie-protesty-podwyzka-pensji-minimalnej-moglem-was-urazic/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY