Austria: dwóch Bułgarów skazanych za terroryzm. Mogli doprowadzić do krwawego zamachu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

To nowość na europejskiej mapie zagrożeń terroryzmem. Dotychczas Bułgarzy – także ci o korzeniach tureckich wyznający islam – niezmiernie rzadko byli bezpośrednio zaangażowani w walkę po stronie Państwa Islamskiego. Ostatnie wydarzenia z Austrii pokazują, że to już przyszłość.

38-letni obywatel Austrii o bułgarskich korzeniach skazany został na 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei 24-latek z bułgarskim paszportem spędzi za kratkami 7 lat.

Atak terrorystyczny

Jak poinformowała prokuratura w Grazu oboje przygotowywali w Austrii atak terrorystyczny z użyciem bomby. Według służb skuteczne przeprowadzenie ataku bombowego mogło nieść ze sobą wiele ofiar oraz spore, trudne dziś do oszacowania, straty materialne. Oboje mieli werbować do wstępowania w struktury Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie.

Według prokuratury w Grazu, 38-latek stał na czele nieformalnej grupy prowadzącej od dłuższego czasu działalność werbunkowo-ideologiczną na terenie Austrii. Służby wiedzą o zwerbowania dwóch rodzin oraz ich dziewięcioro (!) dzieci. Pełnoletni członkowie tych rodzin także wkrótce staną przed sądem.

Starszy z Bułgarów nie przyznaje się do winy, cały czas trzymając się wersji, że „wymuszono na nim wszystkie obciążające go zeznania”. W domu 24-latka natomiast znaleziono instrukcje obsługi bomb i innych materiałów wybuchowych oraz szczegółowe plany nt. użycia broni biologicznej. W mieszkaniu znaleziono też ślady trotylu.

Skazanym Bułgarom przysługuje prawo odwołania się od wyroku.

PCH24.PL

https://medianarodowe.com/francja-nozownik-dzgnal-dwie-kobiety-na-dworcu-kolejowym-walcza-o-zycie/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY