Koniec Nowoczesnej! Posłowie odchodzą do klubu Koalicji Obywatelskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

To koniec klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Siedmiu posłów ugrupowania właśnie odeszło z partii. Wśród nich znalazła się szefowa klubu, Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z Nowoczesnej odeszło siedmiu posłów. Są to: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa, Michał Jaros, Kornelia Wróblewska, Paweł Kobyliński, Elżbieta Stępień i Krzysztof Truskolaski. Wszyscy dołączyli do klubu parlamentarnego PO, który przez aklamację przyjął nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

Ponadto do PO dołączył też Piotr Misiło, który w zeszłym tygodniu został usunięty z szeregów Nowoczesnej.

„Koalicja Obywatelska jest najlepszym, co udało się nam – ludziom demokratycznej opozycji, Nowoczesnej i PO – stworzyć w ciągu minionego roku” – napisała na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

„Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B. Razem w ramach Koalicji Obywatelskiej wystartowaliśmy w wyborach samorządowych. Dziś polityczna odpowiedzialność wymaga powołania wspólnego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej oraz wspólnego startu również w wyborach 2019” – dodała w kolejnym wpisie.

Wcześniej, podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej, mówiła zaś, że odejście posłów z Nowoczesnej, to „kolejny krok w dalszej drodze w odsunięciu PiS-u od władzy”.

Posłowie odchodzą z Nowoczesnej

Głos ws. odejściu posłów z Nowoczesnej zabrał przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. Podczas wspólnej konferencji prasowej lider partii opozycyjnej oznajmił, że całej sytuacji nie należy traktować jako osłabiania Nowoczesnej.

„Budując Koalicję Obywatelską wiedzieliśmy, że to kolejny skuteczny krok. Polacy, którzy na nas głosują, chcą od nas więcej. Chcą zobaczyć, że potrafimy wspólnie budować, integrować. Dziękujemy Kamili Gasiuk-Pihowicz. Nikt nikogo nie osłabia. Chcemy pokazać, że najważniejsze jest stworzenie wspólnego koła. Tylko będąc razem możemy budować szersza koalicję obywatelską. Mam nadzieję, że dołączy do nas przewodnicząca Lubnauer” – oświadczył.

Robert Tyszkiewicz, polityk PO, ogłosił zaś, że Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Marek Sowa zostali wybrani na wiceprzewodniczących nowego klubu parlamentarnego.

 

Cała sytuacja jest pokłosiem wydarzeń z rana, gdy prezydium partii, w skład którego wchodziła Kamila Gasiuk-Pihowicz, przygotowało uchwałę dotyczącą połączenia klubów Nowoczesnej i PO. Uchwała została odrzucona przez klub, który zdecydowanie opowiedział się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

„Klub Nowoczesna jest za wzmacnianiem Koalicji Obywatelskiej i wspólnym startem Nowoczesnej i PO w kolejnych wyborach, ale zadecydował, że wspólny klub dziś zmniejszy możliwość pozyskiwania wyborców dla KO. Dlatego dziś zagłosował przeciwko temu rozwiązaniu” napisała wówczas szefowa Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.

WMERITUM.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY