Bandera “Bohaterem Ukrainy”? Jest wniosek do Rady Najwyższej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Radio Swoboda poinformowało, że do Rady Najwyższej po raz kolejny wpłynął wniosek, aby Stepan Bandera został “Bohaterem Ukrainy”.

Wniosek o obwołanie bohaterem Bandery został podpisany przez 21 deputowanych z różnych ugrupowań. To już kolejny taki dokument skierowany do Rady Najwyższej Ukrainy. W  2010 roku podobny dekret wydał Wiktor Juszczenko, jednak sąd uznał go za niegodny z prawem.

Czytaj więcej: Juszczenko o Banderze: “Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy”

Tym razem wniosek został najpierw skierowany do komisji, która musi go zaopiniować przed rozpoczęciem prac w ukraińskim parlamencie. Dlatego też sam projekt nie został jeszcze obwieszczony na stronie Rady Najwyższej Ukrainy.

Przypominamy, że niedawno Wiktor Juszczenko udzielił dużego wywiadu na temat relacji polsko-ukraińskich. Były prezydent Ukrainy w tygodniku “Wprost” twierdzi, że akt pojednania pomiędzy krajami już dawno się dokonał.

Polityk starał się również przekonać, że Ukraińcy także byli ofiarą Polaków, natomiast czczenie Bandery jest wyrazem walki o niepodległość Ukrainy – Polacy proszę Was, żebyście to zrozumieli: my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy.

Stepan Andrijowycz Bandera, ukr. Степан Андрійович Бандера – przywódca jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Organizacja jest odpowiedzialna za ludobójstwo dokonane na polskiej ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej.

MediaNarodowe/dorzeczy

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY