Chanuka u ambasadora Polski w Waszyngtonie: „Żydzi są integralną częścią tkanki polskiego społeczeństwa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Okazuje się, ze celebrowanie Chanuki w Sejmie RP to za mało. Uroczyste obchody żydowskiego święta zostały też zorganizowane w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie, gdzie we wtorek (4.12.2018) odbyło się przyjęcie wydane z inicjatywy ambasadorów Izraela Rona Dermera i Polski Piotra Wilczka. Zapalenie chanukowych świec połączono ze świętowaniem 70. rocznicy powstania Izraela i 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Podczas wystąpienia ambasador Wilczek powiedział, że Chanuka to „święta światła, zwycięstwa dobra nad złem, symbolizujące znaczenie kultury, zdolności do przekazania pamięci i doświadczeń od jednej generacji do następnej”. „Żydzi są integralną częścią tkanki polskiego społeczeństwa” – oświadczył ambasador RP i zapewnił, że „władze polskie zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim przejawom antysemityzmu, który jest wielkim złem”.

Ambasador Wilczek wezwał zgromadzonych na przyjęciu gości, żeby „spojrzeli ponad politycznymi podziałami i odwiedzili Polskę, aby zapoznać się z dokonaniami historyków, kuratorów wystaw, ośrodków badawczych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli środowisk żydowskich” w Polsce w kwestii utrwalenia żydowskiego dziedzictwa i historii polskich Żydów.

Zarówno ambasador Wilczek, jak i występujący po nim ambasador Dermer zwrócili uwagę na nierozerwalne związki kulturowe, historyczne, społeczne, a nawet kulinarne (czego przykładem były żydowskie potrawy podawane podczas przyjęcia) Polaków i Żydów. Ambasador Dermer przypomniał, że zachowanie tożsamości kulturowej przez Polaków i Żydów pozwoliło obu narodom przetrwać mimo braku własnej państwowości.

WPRAWO.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY