Ukraińcy alarmują, że Rosjanie formują dywizje pancerne

Dodano   0  
  Loading

wikimedia/Hargi23 / wikimedia/Hargi23

Szef ukraińskiego sztabu generalnego Wiktor Mużenko w jednym z programów telewizyjnych przyznał, że Rosjanie koncentrują coraz większe siły na granicy. Jego zdaniem charakter gromadzonych jednostek wskazuje na to, że Rosja może szybko przejść do ofensywy militarnej.

„Charakter dyslokacji sił wskazuje, że w szybkim tempie Rosjanie mogą sformować ugrupowania ofensywne i że ich celem jest Ukraina.” – stwierdził wprost Mużenko.

„Dlatego rozpatrujemy nie tylko jeden kierunek, obwody ługański i doniecki (częściowo kontrolowane przez prorosyjskich separatystów), lecz również północno-wschodnią, wschodnią oraz południową granicę Ukrainy.” – dodał szef ukraińskiego sztabu generalnego.

Mużenko dodał, że Rosja formuje także dwie dywizje, składające się z dwóch pułków pancernych i dwóch pułków wojsk zmotoryzowanych. „Taka dywizja nie jest tworzona dla celów obronnych, lecz ofensywnych.” – podkreślił.

Na tym nie koniec. Wojskowy dodał, że Rosjanie podwoili liczbę okrętów wojennych na Morzu Azowskim. „Rosja pokazuje gotowość do zwiększania tego zgrupowania wojskowego w maksymalnie krótkim czasie. Jest to poważna sytuacja, na którą musimy reagować.” – stwierdził.

 

wmeritum.pl / tvp.info
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY