REKLAMA

Kompromitacja Czaputowicza: Premier Ukrainy nie wiedział o zakazie polskich ekshumacji

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie dawali do zrozumienia, iż dla dobrych relacji z Ukrainą gotowi są poświęcić polską rację stanu. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform stwierdził, że premier Hrojsman nie wiedział nic o zakazie ekshumacji ofiar wołyńskiego ludobójstwa.

Przypomnijmy, iż minister Czaputowicz na Ukrainie przebywał od 30 listopada do 1 grudnia br. Spotkał się między innymi z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i prezydentem Petrem Poroszenką.

Czytaj także: Polacy zatrzymani na Cmentarzu Orląt Lwowskich wrócili do Polski

W wywiadzie dla Ukrinform Czaputowicz wyjaśnił, iż rozmawiał na temat ekshumacji z premierem Hrojsmanem- Ciężko wyjaśnić zakaz takich ekshumacji przez Ukrainę a polskiemu społeczeństwu ciężko to zrozumieć- deklarował.

Premier Hrojsman powiedział, że nie wiedział o istnieniu takiego problemu w naszych stosunkach, obiecał to sprawdzić i pracować w tym kierunku. To byłby dobry gest, który który odblokowałby problematyczne momenty w naszych historycznych stosunkach- przekonywał Czaputowicz.

Minister odniósł się jednocześnie do problemu zburzonych pomników ukraińskich na południu Polski. Stanął na stanowisku, że pretensje strony ukraińskiej są słuszne, ponieważ…  pomniki, które były postawione legalnie, powinny być odbudowane.

kresy.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze