Netanjahu pójdzie siedzieć?! Policja chce korupcyjnych zarzutów dla premiera Izraela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Beniamin Netanjahu.

Policja w Izraelu zarekomendowała dzisiaj prokuratorowi generalnemu postawienie korupcyjnych zarzutów premierowi tego kraju Benjaminowi Netanjahu oraz jego żonie Sarze. Już wcześnie, policja domagała się oskarżenia szefa rządu w Tel Awiwie w związku z innymi sprawami.

Funkcjonariusze chcą oskarżenia państwa Netanjahu w związku ze sprawą firmy telekomunikacyjnej Bezeq Telecom Israel. Premierowi zarzuca się, że faworyzował przedsiębiorstwo w zamian za umieszczanie korzystnych materiałów medialnych na należącym do firmy portalu Walla. W ten sposób premier ułatwiać miał właścicielom koncernu uzyskanie niezbędnych zezwoleń od regulatora rynku medialnego w Izraelu i forsować przepisy, które umożliwiały koncernowi uzyskiwanie milionowych zysków.

W wydanym oświadczeniu, izraelska policja informuje, że dopatrzyła się poszlak, które wystarczają na oskarżenie Benjamina Netanjahu i jego żony o ”łapówkarstwo, oszustwo i nadużycie zaufania”. To samo jest zarzucane prezesowi Bezeq Szaulowi Elowiczowi aresztowanemu w lutym bieżącego roku wraz siedmioma osobami wśród których było dwóch współpracowników premiera. Decyzja o postawieniu zarzutów bądź odstąpienia od tego należy do prokuratora generalnego. Sam Netanjahu odrzuca oskarżenia policji:

– Jestem pewien, że w tym przypadku kompetentne władze, po przeanalizowaniu sprawy, dojdą do tego samego wniosku (jak w poprzednich przypadkach – PAP): że nic nie było, ponieważ nic nie ma – powiedział, komentując rekomendacje funkcjonariuszy.

Premier Izraela nie ma sobie nic do zarzucenia i potępił „polowanie na czarownice”, które miały organizować media. Już wcześniej policja rekomendowała postawienie zarzutów korupcyjnych Netanjahu w dwóch sprawach. Pierwsza miała związek z przyjmowaniem luksusowych prezentów od własnych zwolenników, a druga potajemnej rozmowy premiera z szefem jednej z największych gazet; Netanjahu miał żądać przedstawiania go w pozytywnym świetle, a w zamian miał zaoferować użycie swoich wpływów, aby ograniczyć konkurencję – działalność darmowego dziennika, który był mu przychylny.

Benjamin Netanjahu pełni funkcję premiera od 2009 roku. Sprawował ją także pod koniec lat 90-tych; w latach 1996-1999. Zarówno on, jak i jego żona Sara byli już wcześniej zamieszani w korupcyjne skandale, ale do tej pory wszystko uchodziło im płazem.

WPOLITYCE.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY