Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 milionów euro wsparcia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

Komisja Europejska potwierdziła, że wypłaci Ukrainie 500 milionów euro w ramach pomocy mikrofinansowej. Fakt, że Ukraina nadal realizuje reformy pomimo obecnego stanu bezpieczeństwa i zbliżającego się cyklu wyborczego, to ważny i zachęcający sygnał – ocenia komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Miliony, które UE przekaże Ukrainie to nagroda za przeprowadzone reformy oraz wsparcie wobec konfliktu z Rosją. Kraj otrzymał od wspólnoty (od 2004 roku) już ponad 3,3 miliardy euro. Fundusze mają pokryć nie tylko potrzeby finansowe Ukrainy, ale także wspierać reformy strukturalne.

Czytaj więcej: Ukraina: Zakaz wjazdu dla mężczyzn z Rosji

Pomoc udzielana Ukraińcom to największe jak dotąd wsparcie udzielone przez Unię Europejską – Unia Europejska pokazała, że stale wspiera politycznie i finansowo Ukrainę. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty środków ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy Ukraina i jej obywatele stają wobec nowej agresji ze strony Rosji i potrzebują solidarności z międzynarodowymi partnerami – komentuje sytuację wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

Unijni politycy jednocześnie przestrzegają Rosję przed dalszymi krokami ws. Ukrainy. “Takie agresywne zachowanie jest nie do przyjęcia w dzisiejszej Europie” – podkreśla Dombrovskis. Tymczasem w związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej.

Sztab Sił Zbrojnych w Kijowie wydał specjalny komunikat, w którym poinformował o stanie SZ Ukrainy – Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej.

bankier.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY