Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Facebookiem. Czy to koniec cenzury w internecie?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ rte.ie

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o porozumieniu zawartym z Facebookiem, które umożliwi użytkownikom uzyskanie weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści ich profilu.

Porozumienie przewiduje, iż w Polsce w najbliższym czasie uruchomiony zostanie tak zwanym punkt kontaktowy. Dzięki platformie użytkownicy Facebooka będą mogli składać wnioski o przeprowadzenie dodatkowej kontroli czy blokada danej treści nastąpiła słusznie.

Z „Punktu kontaktowego” będzie można skorzystać, jeśli usunięte treści, profile lub strony będą się mieścić w jednej z kategorii wymienionych w specjalnym formularzu opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownik powinien się jednak wcześniej odwołać do Facebooka od decyzji o ich usunięciu profilu czy treści. Z nowej opcji można będzie skorzystać jeśli portal odrzuci to odwołanie lub nie odpowie na nie w ciągu 72 godzin.

Czytaj także: Facebook po raz kolejny cenzuruje Media Narodowe!

Dzięki dobrej współpracy z polskim przedstawicielstwem Facebooka będziemy pierwszym krajem na świecie, w którym takie rozwiązanie zacznie działać. Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad- tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Podkreślić należy jednak, iż decyzję o przywróceniu treści Facebook podejmie na podstawie swoich własnych standardów społeczności. Ponadto w okresie pilotażowym usługa “Punktu kontaktowego” będzie mocno ograniczona, weryfikowane będą głównie treści dotyczące zbiórek publicznych i organizacji zgromadzeń. Docelowo jednak korzystać będzie mogła z niej każda osoba w Polsce.

– Zarządzanie treściami w Internecie to jedno z największych wyzwań dzisiejszego cyfrowego świata. To również wielowymiarowy problem, który wymaga współpracy wszystkich aktywnych w Internecie podmiotów, by zachowana była swoboda wypowiedzi, a jednocześnie użytkownicy mieli zapewnione bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanymi i szkodliwymi treściami. Podchodzimy do tego konstruktywnie i szukamy pozytywnych rozwiązań- komentował Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich.

pch24.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY