Ukraina wprowadzi stan wojenny. Deputowani poparli dekret prezydenta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Politycy zasiadający w Radzie Najwyższej Ukrainy podjęli decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Rozwiązanie proponowane przez Petro Poroszenkę zostało przyjęte zdecydowaną większością głosów.

Dekret podpisany przez prezydenta Poroszenkę wprowadza na Ukrainie stan wojenny od 28 listopada. Do jego ważności potrzebna była zgoda Rady Najwyższej Ukrainy. Kiedy dokument wejdzie w życie, zaczną obowiązywać reguły Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 26 listopada „o nadzwyczajnych środkach zapewnienia suwerenności państwowej i niepodległości Ukrainy oraz wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie”.

Prawa obywateli zostaną ograniczone?

Pomysł prezydenta Ukrainy był żywo dyskutowany podczas posiedzenia Rady Najwyższej. Zanim do tego doszło, parlamentarzyści z Partii Radykalnej blokowali mównicę. Zganił ich Ołeksandr Turczynow, piastujący funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dodał, że podczas trwania stanu wojennego, pewne prawa obywateli mogą być ograniczone.

Część deputowanych podnosiła z kolei, że w 2014 roku, gdy wybuchły starcia w Donbasie, stan wojenny nie został wprowadzony. Argumentowali, że teraz także nie ma przesłanek ku temu, by takie rozwiązanie wprowadzić. Nie brakowało także głosów, że ogłoszenie stanu wojennego miałoby pomóc Petrowi Poroszence przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 31 marca 2019 roku.

Dekret umożliwi strzelanie do Rosjan

Na mównicy pojawił się także sam Poroszenko. – Poprosiłem o dodanie do dekretu o stanie wojennym klauzuli, która da mi prawo do otworzenia ognia, jeśli rosyjski żołnierz przekroczy granicę Ukrainy – powiedział prezydent. Dodał, że stan wojenny będzie wprowadzony jedynie w dziesięciu regionach graniczących z Rosją.

 

Za proponowanym przez prezydenta rozwiązaniem opowiedziało się 276 deputowanych. Przeciw było 30 parlamentarzystów. Stan wojenny zostanie wprowadzony 28 listopada i potrwa 30 dni.

WPROST.PL

https://medianarodowe.com/kijow-armia-ukrainy-zostala-postawiona-w-stan-pelnej-gotowosci-bojowej/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY