Rocznica Wielkiego Głodu. Andrzej Duda napisał list do prezydenta Ukrainy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ rmf24.pl

“Pielęgnowanie pamięci o tym ludobójstwie to przestroga przed totalitarnymi ideologiami depczącymi godność osoby ludzkiej i prawa człowieka teraz i w przyszłości” – napisał w liście do Petra Poroszenki prezydent Andrzej Duda.

“W tych dniach, gdy na Ukrainie czczona jest pamięć ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 pragnę przekazać Panu Prezydentowi i Narodowi Ukraińskiemu wyrazy naszej przyjaźni i solidarności. Polacy razem z Ukraińcami chcą przypominać światu o niezmierzonych cierpieniach milionów ludzi skazanych przez totalitarny system komunistyczny na śmierć przez zagłodzenie” – napisał polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Hołodomor nie został wywołany z przyczyn naturalnych, lecz zaplanowany i z premedytacją przeprowadzony przez Józefa Stalina.

“Była to kolejna z szeregu zbrodni popełnionych przez władze Związku Sowieckiego, a wcześniej Rosji Sowieckiej. Jej charakter był jednak szczególny ze względu na skalę strat zadanych narodowi ukraińskiemu. Celem było zniszczenie ukraińskiej tożsamości narodowej poprzez atak na grupy społeczne, będące jej najważniejszymi depozytariuszami” – czytamy w liście.

Prezydent stwierdził, że ze skutkami Wielkiego Głodu władze Ukrainy muszą zmagać się do dziś. “To zadanie bardzo trudne i dodatkowy ciężar dla państwa podejmującego ogromny wysiłek szeroko zakrojonych reform” – ocenił.

Andrzej Duda przypomniał, że w 2016 r. polski Senat przyjął uchwałę wyrażającą solidarność ze stanowiskiem ukraińskim, aby Wielki Głód uznać za zbrodnię ludobójstwa. Podkreślił, że ofiarami Hołodomoru byli również Polacy.

“Dzisiaj Polacy wspólnie z Ukraińcami oddają hołd i cześć milionom ofiar, które poniosły śmierć w wyniku tej zorganizowanej na masową skalę zbrodni. My, Polacy i Ukraińcy, powinniśmy zawsze okazywać sobie taką braterską solidarność wobec pamięci o wszystkich niewinnych ofiarach poniesionych przez każdy z naszych narodów” – napisał prezydent.

Według różnych szacunków Wielki Głód na Ukrainie doprowadził do śmierci nawet 10 mln ludzi.

PREZYDENT.PL

https://medianarodowe.com/donald-tusk-panstwa-ue-zatwierdzily-umowe-brexitowa/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY