Merkel: “Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności”

Dodano   0  
  Loading

/ pap.pl

Angela Merkel zaapelowała do europejskich krajów, aby te były gotowe do… oddania swojej suwerenności.

“Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności” – powiedziała kanclerz Niemiec w Berlinie. Podkreśliła przy tym, że wszelkie ruchy i decyzje polityczne powstaną przy poparciu krajowych parlamentów.

Merkel wystąpiła podczas konferencji “Parlamentaryzm między globalizacją a narodową suwerennością”, gdzie wygłosiła długi wykład. Znaczyła, że Niemcy już teraz oddały „dużą część swojej suwerenności” na rzecz UE.

Podczas wystąpień uczestnicy konferencji mogli usłyszeć o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, czy też o populizmie w polityce. W specjalnym wykładzie Merkel mówiła również o „sercu demokracji” i Unii Europejskiej.

Według polityk państwa członkowskie same decydują nt. przyjęcia traktatów, a przekazanie suwerenności odbędzie w „uporządkowany sposób” za pozwoleniem „serca demokracji”, czyli narodowych parlamentów.

„Istnieją osoby, które uważają, że mogą ustalać, kiedy te porozumienia tracą ważność, bo reprezentują naród. Naród stanowią ludzie, którzy na stałe żyją w danym kraju, a nie grupa, która ich jako naród definiuj” – przekonywała Merkel uczestników konferencji.

O wspólnej armii, czy też większej konsolidacji państw UE mówił ostatnio również prezydent Francji, Emmanuel Macron. Wypowiedzi polityków komentuje wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak.

Z tego co widzę to Merkel zrobiła psikusa polskim politykom i liderom opinii popierającym integrację UE i jednocześnie utrzymującym niepodległościową, patriotyczną i propaństwową retorykę. Filarem ich narracji jego bowiem doktryna „rozszerzonej” lub też „podzielonej” suwerenności – pisze na Twitterze polityk.

gosc

 

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY