Półnagie feministki zakłóciły uroczystości z okazji rocznicy śmierci gen. Franco [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. youtube

Trzy półnagie aktywistki z feministycznej grupy Femen z obnażonymi biustami zakłóciły w niedzielę wiec ok. 200 osób zgromadzonych w Madrycie na Plaza de Oriente, aby uczcić rocznicę śmierci byłego dyktatora Hiszpanii Francisco Franco.

Generał w 1936 r. stanął na czele rebelii, by obalić komunizujący rząd, gdy kraj zaczęła ogarniać fala terroru. Spowodowało to trwającą trzy lata wojnę domową, która kosztowała życie tysięcy ludzi ale zastopowała instalowanie w Hiszpanii stalinowskiego komunizmu.

Trzy kobiety, które epatowały nagimi biustami z namalowanymi słowami „legalny faszyzm” i „narodowy wstyd” zostały aresztowane przez policję. Niektórzy z tłumu zareagowali gniewnie, próbując je atakować.

Czytaj także: Hiszpańscy socjaliści chcą zakazać czczenia gen. Franco w nowym miejscu pochówku

Gorąco było również w Dolinie Poległych – podmadryckim mauzoleum, w którym pochowano 37 tysięcy ofiar wojny domowej, zarówno republikanów, jak i nacjonalistów. Funkcjonariusze policji interweniowali w południe w tamtejszej bazylice Dolinie Poległych. Interwencja miała miejsce na tyłach ołtarza, gdzie znajduje się grobowiec Franco. Kilkudziesięciu frankistów w różnym wieku utworzyło krąg wokół grobu po zakończeniu różańca krzycząc popularne w okresie frankistowskim hasło „Naprzód, Hiszpanio!” (¡Arriba España!) oraz „Franco, obecny” (¡Franco, presente!). Tego typu publiczne demonstracje sympatii wobec rządów Franco są zakazane na mocy przepisów ustawy o pamięci narodowej i pojednania.

Policja musiała też odgradzać frankistów od ich przeciwników, którzy na zewnątrz kaplicy domagali się usunięcia doczesnych szczątków generała oraz lider Falangi – Primo de Rivery z Doliny. Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza opracowuje plany ekshumacji ciała dyktatora z Doliny Poległych. Rodzina Franco, który zmarł 20 listopada 1975 r., chce umieszczenia go w rodzinnej krypcie w madryckiej katedrze La Almudena. Sanchez chce je przenieść do bardziej dyskretnego miejsca, w którym będzie trudniej oddawać hołd przywódcy Państwa Hiszpańskiego.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY