Juszczenko o Banderze: “Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wiktor Juszczenko udzielił dużego wywiadu na temat relacji polsko-ukraińskich. Były prezydent Ukrainy w tygodniku “Wprost” twierdzi, że akt pojednania pomiędzy krajami już dawno się dokonał.

Akt historycznego pojednania pomiędzy Polakami i Ukraińcami już się dokonał, zresztą przy ogromnym wkładzie waszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W imię czego politycy w Warszawie wracają dziś do wątków historycznych? – mówi w tygodniku polityk. Całość wywiadu skupia się na relacjach polsko-ukraińskich, polityk został zapytany również o Banderę i UPA.

Czytaj więcej: Ogłoszono konkurs na pomnik Stepana Bandery na Wołyniu

Juszczenko starał się przekonać w tygodniku “Wprost”, że to Ukraińcy wykładają całą prawdę “na stół”. Polacy, proszę Was, żebyście to zrozumieli, my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! – podkreślał były prezydent. Odniósł się także krytycznie do ustawy o IPN.

Polityk starał się również przekonać, że Ukraińcy także byli ofiarą Polaków, natomiast czczenie Bandery jest wyrazem walki o niepodległość Ukrainy – Kto jest bohaterem Polski? Odpowiedź będzie prosta: osoby, które walczyły o niepodległość państwa polskiego! (…) Polacy proszę Was, żebyście to zrozumieli: my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy.

Według Juszczenki Polska i Ukraina są zagrożone ze strony Rosji i dlatego należy odrzucić historię przy budowaniu relacji pomiędzy dwoma krajami. To, co w ostatnich dwóch latach wydarzyło się w stosunkach polsko-ukraińskich, to sukces Moskwy, wynik kremlowskiej operacji – przekonywał.

onet/wprost

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY