Ukraińskie służby specjalne ścigają kibiców Śląska Wrocław. “Nazwali Lwów polskim miastem”

Dodano   0  
  Loading

/ fot. facebook/wielki-slask

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała kibiców Śląska Wrocław, którzy na Cmentarzu Łyczakowskim uczcili Orlęta Lwowskie rozwijając transparent z patriotycznym hasłem.

SBU poinformowała dziennikarzy, że od razu po tym wydarzeniu pracownicy służb specjalnych rozpoczęli czynności operacyjne, gromadząc zdjęcia oraz zapis wideo.

Obecnie zebrane materiały są analizowane przez ekspertów. Jak informuje Radio Swoboda, na Cmentarzu Orląt we Lwowie zostały wcześniej zainstalowane cztery kamery monitoringu.

Antyukraiński transparent?

Niestety, w ochronie pracuje niewiele osób, a obszar jest wielki. Być może zwiększymy ich liczbę oraz liczbę ludzi siedzących przy wideomonitoringu. SBU zabezpieczyła wszystkie zapisy z kamer – powiedział Radiu Swoboda dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego Mychajło Nahaj, tłumacząc się dlaczego ochrona nie zauważyła akcji kibiców Śląska Wrocław, dowiadując się o niej dopiero cztery dni później.

Artykuł Radio Swoboda to kolejny etap histerii jaką na Ukrainie wywołali kibice Śląska Wrocław zapalając race i rozwijając biało-czerwone transparenty.

Transparent kibiców brzmiał: „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”.

W przytaczanym tekście określono je mianem „antyukraińskiego biało-czerwonego transparentu z okazji „100-lecia walko Polaków przeciwko ZUNR [Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej]”.

Wcześniej głos w tej sprawie zabrał m.in. dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej kłamca wołyński Wołodymyr Wjatrowycz oraz Ołeksandr Hanuszczyn. Hanuszczyn czyli przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego, który wezwał do ukarania kibiców Śląska Wrocław.

“Znieważenie historii Ukrainy”

Hanuszczyn kilka dni temu zwrócił się do policji, prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ukraińskiej straży granicznej z wezwaniem do reakcji na akcję polskich kibiców. Nazwał ją „cynicznym aktem szowinizmu nakierowanym na wzniecanie waśni międzynarodowych”.

Jego zdaniem fani drużyny z Wrocławia „otwarcie znieważyli ukraińską historię i kulturę nazywając Lwów polskim miastem, a ukraińskich bojowników za ojczyznę złoczyńcami”. Ukraiński urzędnik domagał się także ustalenia personaliów kibiców, którzy brali udział w akcji i objęcia ich zakazem wjazdu na Ukrainę.

>> Złudzenie optyczne czy znak? Wyjątkowa fotografia z marszu 11 listopada

Kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w przedostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli patriotyczne transparenty.

Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac. Kibicom, których było 12, udało się wejść na cmentarz przez tylną bramę, unikając ochrony obiektu.

KRESY.PL

https://medianarodowe.com/ogloszono-konkurs-na-pomnik-stepana-bandery-na-wolyniu/

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY