Komisja Praw Człowieka ONZ: Państwa członkowskie muszą zezwolić na aborcję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Komisja Praw Człowieka ONZ przyjęła pod obrady dokument narzucający państwom członkowskim obowiązek legalizacji aborcji.

Na posiedzeniu odbywającym się 13.11.2018 r. w Genewie wystosowano tzw. „General comment No.36”, czyli dokument mający zaktualizować definicję prawa do życia. Znajdujące się tam zapisy mówią również o tak zwanym “prawie do aborcji” i “prawie do eutanazji”.

Czytaj także: ONZ próbuje zmusić państwa do wspierania aborcji i eutanazji

Dokument narzuca rządom suwerennych państw obowiązek zezwolenia na aborcję w następujących przypadkach: poczęcie wskutek gwałtu czy kazirodztwa, gdy zagrożone jest życie matki lub gdy wiadomo, że ciąża nie będzie donoszona. Zapisy wzywają również kraje do wycofania prawa penalizującego lekarzy przeprowadzających nielegalne aborcje. Powodem ma być niepotrzebne narażanie życie lub zdrowia kobiety związanym z przeprowadzeniem niebezpiecznego zabiegu.

Prace nad dokumentem trwały od 2015 r. Jego wprowadzenie zablokowano w 2017 r. wysiłkiem wielu organizacji pro-life. Aby nabrał mocy prawnej, dokument musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Komisję Praw Człowieka.

pch24.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY